Přihlásit

V ČR je šest nových ohnisek ptačí chřipky v malochovech drůbeže (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

V Česku se 5. ledna potvrdilo šest ohnisek ptačí chřipky v malochovech. Tři případy jsou ze Zlínského kraje, dva jsou na Vysočině a jeden v Olomouckém kraji. V ČR je deset ohnisek nákazy, první letošní případ se potvrdil na jihu Čech v úterý. ČTK o tom informovala Státní veterinární správa (SVS). Stejně jako v přechozích případech se nepřijímají mimořádná veterinární opatření, což umožňuje nedávná změna evropské legislativy.

Ve Zlínském kraji se nákaza potvrdila ve dvou chovech v Kelči na Vsetínsku a v Rožnově pod Radhoštěm. Dvě ohniska na Vysočině jsou v obcích Želiv a Popelištná na Pelhřimovsku. Šestý případ je z Norberčan na Olomoucku. Ve všech případech podle veterinární správy uhynula v malochovech velká část drůbeže nebo většina ptáků. Zbývající drůbež se musí utratit.

V zasažených oblastech se nebudou vymezovat uzavřená pásma ani vyhlašovat mimořádná veterinární opatření. Jednou z podmínek pro využití výjimky dané evropskou legislativou je to, že chovatel neuvádí drůbež ani její produkty na trh, což znamená, že riziko šíření nákazy z chovu je minimální. „Česká republika by neměla navíc ztratit oficiální status země prosté ptačí chřipky důležitý pro mezinárodní obchod s drůbeží a jejími produkty. Krajská veterinární správa bude nákazovou situaci v oblasti bedlivě monitorovat,“ uvedl dříve ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Veterináři doporučí chovatelům hlavně zamezit kontaktu drůbeže s volně žijícími ptáky, kteří mohou nákazu přenášet. Základním preventivním opatřením je proto chov v uzavřených objektech. Pokud to není možné, měli by chovatelé minimalizovat kontaminaci vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků, uvádí SVS. Nabízí se také například možnost zasíťování výběhů.

Do Česka se ptačí chřipka začátkem ledna vrátila po osmi měsících. V minulém roce kvůli nákaze veterináři nařídili postupně likvidaci nosnic v doposud největším ohnisku ptačí chřipky, která se objevila v komerčním chovu na Tachovsku. V Brodu nad Tichou se muselo zlikvidovat přes 740 000 kusů drůbeže. Nákaza se tam potvrdila již před koncem roku 2022.

Loni v ČR veterináři potvrdili 23 ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže a dalších ptáků. První dvě ohniska se objevila 2. ledna 2023, jedno v malochovu drůbeže ve Velké Bukovině v Ústeckém kraji a druhé v komerčním chovu ve středočeských Sedlčanech. Poslední ohnisko potvrdili 12. května v malochovu ve středních Čechách.

ČTK

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.