Přihlásit

Táborská zoo vybuduje záchranné centrum pro šelmy a výběh a zázemí pro lvy (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Táborská zoologická zahrada letos vybuduje záchranné centrum pro chladnomilné šelmy a výběh a zázemí pro lvy. Náklady na projekty činí více než 15 milionů korun. Kromě toho zoo získá nový pár lvů. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí zahrady Filip Sušanka.

„Posláním naší zoologické zahrady je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Do tohoto konceptu zcela zapadá vybudování záchranného centra CITES pro chladnomilné šelmy, kde naleznou dočasný azyl zvířata, která stát zabaví jejich chovatelům. Odebrat týrané zvíře chované v nevhodných podmínkách je nyní velice složité. Není totiž kam ho přesunout. Naše záchranné centrum stavěné s finančním přispěním Státního fondu životního prostředí tento problém pomůže vyřešit,“ řekl ředitel táborské zoo Evžen Korec. Náklady na vybudování záchranného centra jsou 13 milionů korun a z toho 8 milionů činí dotace SFŽP.

Pár lvů, které táborská zoo získá v letošním druhém pololetí, tvoří i samec Gandalf s bílou barvou kůže. „Není to projevem albinismu. Za zbarvení může genetická mutace, která způsobuje ztrátu kožního pigmentu. Tato genetická změna se nazývá leucismus a je extrémně vzácná. Bílí lvi žijí ve volné přírodě jen zcela výjimečně a pouze na jediném místě na světě, a to v oblasti Timbavati sousedící s Krugerovým národním parkem v Jihoafrické republice,“ řekl Korec.

Táborská zahrada je největší soukromá zoo v Česku. Rozkládá se zhruba na deseti hektarech. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. V roce 2021 ji navštívilo 110 000 lidí. V zoo žije přes 380 zvířat více než 70 druhů.

ČTK

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.