Přihlásit

NKÚ: Chyby v účetnictví za víc než 40 mld. resort životního prostředí opravil (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Chyby za 40,2 miliardy korun zjistil v loňském účetnictví ministerstva životního prostředí (MŽP) Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Resort významné nedostatky opravil, jeho účetní závěrka za rok 2022 tak podává věrný obraz hospodaření ministerstva, uvedli dnes kontroloři. Podle ministerstva šlo o formální nedostatky.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřoval údaje závěrečného účtu, účetnictví a sestavení účetní závěrky ministerstva životního prostředí. Protože kontrola začala už v účetním období roku 2022, mohl resort průběžně opravovat významné nedostatky, které kontroloři zjistili.

„Šlo o čistě formální věci,“ uvedla mluvčí ministerstva Lucie Ješátková. Dodala, že v připomínkovém řízení k připravované novele zákona o účetnictví resort žádá o jasné metodické stanovení účetních postupů pro zpřesnění a vyjasnění problémových okruhů.

Mezi nejvýznamnější opravy patří doúčtování podílu České republiky na finančních aktivech Modernizačního fondu za 24,5 miliardy korun spravovaných Evropskou investiční bankou. „Ministerstvo tak vykazuje ve své účetní závěrce aktiva, která mají formu dostupných finančních prostředků ČR,“ uvádí NKÚ.

Po provedených opravách bylo účetnictví ministerstva vedeno v souladu s právními předpisy. Nesprávnosti za 4,6 milionu korun, které resort neopravil, neměly významný dopad na účetní závěrku, která tak podle kontrolorů podává věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví.

Významné chyby neobsahuje ani závěrečný účet ministerstva, ani údaje, které úřad předložil pro hodnocení plnění státního rozpočtu za rok 2022. „Vnitřní kontrolní systém MŽP byl po opatřeních přijatých v průběhu kontroly v prověřovaných oblastech vyhodnocen ze strany NKÚ jako účinný,“ uvedli kontroloři.

ČTK

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.