Přihlásit

Přízrak studené války: Proč jsou divočáci radioaktivní? (21. Století)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Divoké prase může být leckdy bezpečnější potkat, než sníst – týká se to alespoň některých oblastí střední Evropy. Podle tzv. „paradoxu divokých prasat“ jsou mnohonásobně radioaktivnější, než povoluje bezpečná mez. Doposud se tato skutečnost vysvětlovala Černobylem, ten ale, jak se nyní ukázalo, má spolupachatele.

Havárie jaderné elektrárny Černobyl 26. dubna 1986 způsobila zvýšenou radioaktivitu všech druhů lesní zvěře. Koncentrace nebezpečných prvků v jejich tělech ale s postupem času klesala – s výjimkou divokých prasat, zejména pak těch, brázdících kromě lesů Bavorska a Rakouska také Šumavu. Studie, kterou na konci srpna 2023 publikovali v časopise Environmental Science & Technology vědci z Leibnizovy univerzity v Hannoveru a Technologické univerzity ve Vídni, nabídla nové vysvětlení tohoto paradoxu.

Celý článek najdete v měsíčníku 21. Století

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.