Přihlásit

Laboratoř potvrdila prasečí mor u dalších tří divokých prasat na Frýdlantsku (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Africký mor prasat potvrdila laboratoř u dalších tří divokých prasat na Frýdlantsku. Šlo o kus nalezený v honitbě Bulovka – Obora v katastrálním území Dolní Pertoltice. Druhý kus našli v honitbě Nové Město, třetím případem byly kosterní zbytky nalezené u Lázní Libverda. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer. Od začátku loňského prosince tak byla nákaza na Frýdlantsku potvrzena u 19 uhynulých či ulovených divočáků, další kus našli na Českolipsku.

"Nové nálezy nemají žádný vliv na platnost již dříve vydaných mimořádných veterinárních opatření na Frýdlantsku," doplnil Majer.

Po nálezu prvního nakaženého kusu loni 1. prosince na Frýdlantsku veterináři vytyčili uzavřené pásmo II o rozloze téměř 200 kilometrů čtverečních, ze kterého až do začátku května pocházely všechny nálezy uhynulých nakažených prasat. Zasahuje do 28 katastrálních území. Na oblast navazuje uzavřené pásmo I, které původně zahrnovalo 531 kilometrů čtverečních a 65 katastrálních území. Po potvrzení nákazy u zvířete uloveného na Českolipsku se rozšířilo a nově zahrnuje 168 katastrálních území o rozloze přes 1200 kilometrů čtverečních.

Omezení spojená s africkým morem zasahují od hranic s Polskem až do středních Čech. Pásmo I pomyslně na západě ohraničuje spojnice mezi Hrádkem nad Nisou, Českou Lípou, Doksy a Bělou pod Bezdězem. Jižně pomyslná spojnice pokračuje k Bakovu nad Jizerou a k Mohelnici nad Jizerou, k Českému Dubu a Liberci a na východě směřuje přes Jablonec nad Nisou, Tanvald až k Harrachovu. Jde o oblast, ve které nebyl dosud zjištěn případ výskytu afrického moru prasat, nicméně těsně sousedí s pásmem infekce.

Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, jeho příznaky a průběh jsou však rychlejší. Nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou. Proti nákaze není lék, nakažená prasata se musí utratit. Největším zdrojem nákazy jsou uhynulé kusy divočáků, proto je myslivci vyhledávají. Virus je velice odolný, a to i vůči nízkým teplotám, například v mraženém mase může přežívat i několik let. Pro člověka ani psa nákaza nebezpečná není, podle Šebesty ale mohou být přenašeči nákazy.

Zdroj: ČTK, Frýdlant (Liberecko), 26. 5. 2023

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.