Přihlásit

Zbraňová amnestie na Slovácku hlásí první odevzdané exempláře (denik.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Slovácko
V kůlně zapomenutá kulovnice po dědečkovi, samonabíjecí pistole nalezená někde v lese, či starý revolver načerno koupený kdysi dávno z mladistvé frajeřiny. Takové zbraně odevzdali v uplynulých dnech policistům jejich majitelé, poté, co strážci zákona opět vyhlásili tzv. zbraňovou amnestii.

Tuto možnost beztrestného odevzdání nelegálně držených zbraní a munice vyhlásila Policie České republiky v celé zemi začátkem července po pěti letech a platí až do konce letošního roku. "Počínaje prvním červencovým dnem mohou lidé beztrestně odevzdat zbraně kategorie A, B, C nebo D, jejich hlavní části nebo střelivo, které dosud přechovávají bez patřičného povolení," upřesnil náležitosti, kterých se amnestie především týká, mluvčí krajské policie ve Zlíně Petr Jaroš.

A této možnosti využili hned v prvních dnech i lidé na Slovácku. "Do úterý 8. července přišli na policejní oddělení na Uherskohradišťsku celkem tři lidé, každý s jednou zbraní. Muž z Buchlovicka přinesl opakovací kulovnici, muž poblíž Bojkovic odevzdal čtyřicet roků starou pistoli a muž z obce nedaleko Uherského Hradiště předválečnou samonabíjecí pistoli ze dvacátých let minulého století," nastínil efektivitu jen před několika dny vyhlášené zbraňové amnestie na Slovácku mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergental.

Mezi ty, kteří velmi často zbraní využívají, patří především myslivci. "Samozřejmě podobné záležitosti jsou každého soukromá věc, nicméně domnívám se, že myslivci obecně velmi dobře znají své povinnosti a mají tyto své věci v pořádku. Nikdo nebude riskovat případné problémy se zbrojním průkazem," uvedl předseda okresního mysliveckého spolku Uherské Hradiště Karel Blahušek. A jeho slova potvrzují i v náhodně osloveném sdružení. "Myslím si, že mít doma nelegálně zbraň a čekat s ní na amnestii, si nikdo z nás netroufne, takže snad bychom měli mít tyhle věci všichni v pořádku," uvedl Jaromír Tabarka, předseda Mysliveckého sdružení Jankovice-Košíky, čítající 21 členů.

A co se bude dít s jednotlivými kusy arzenálu po odevzdání? "Na našem specializovaném pracovišti provedeme mimo jiné také odborná zkoumání, zda se zbraní nebyl spáchán neobjasněný trestný čin," popsal další kroky krajský policejní mluvčí. Ten, kdo takovou zbraň odevzdal, bude podle něj vyrozuměn o výsledku odborného zkoumání. "Po šesti měsících od tohoto vyrozumění a v případě splnění dalších zákonných předpokladů, může pak tato osoba požádat o registraci této zbraně, převést ji na jiného oprávněného držitele zbrojního průkazu, anebo ji předat podnikateli v oboru zbraně a střelivo k dalšímu opatření," nastínil možné alternativy Petr Jaroš.
Zákon o zbraních definuje pět skupin zbrojních průkazů:
Skupina A pro sběratelské účely,
Skupina B pro sportovní účely,
Skupina C pro lovecké účely,
Skupina D pro výkon zaměstnání nebo povolání, aSkupina E pro ochranu života, zdraví nebo majetku.

 

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.