Přihlásit

Vzácní sokoli hnízdí na komíně teplárny. Zplodiny jim nevadí (Mladá fronta DNES)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Netradiční obydlí si zvolili vzácní sokoli -usídlili se na komíně liberecké teplárny. Nyní jim na něm postavili dvě budky. Ty nikde jinde v kraji nejsou.

 

LIBEREC
Teplárenský komín v Liberci. Existuje větší symbol znečištění? Přesto si tuto průmyslovou stavbu oblíbili zástupci ptačí říše. Extrémně vzácní sokoli, kterých na celém Liberecku žije maximálně dvacet jedinců, zde získali dvojici budek k hnízdění.

            Obydlí ze dřeva pobité zinkem a vystlané keramzitem jsou umístěna ve výšce 80 a 130 metrů. Sokoli hnízdí pouze ve velkých výškách a tak jsou komíny prakticky jediné použitelné stavby, kde jim obydlí postavit. Liberecký komín je zatím první a jediný v celém kraji. V Čechách jsou sokolí budky ve více než desítce průmyslových areálů a zahnízděné páry vyvedly už přes dvacet mláďat. „Projekt odstartoval v Děčíně, kde se první budky objevily loni. Tam se letos možná dočkáme už prvních mláďat. Pokud se budky osvědčí, rozšíříme je i do dalších měst,” uvedl Lukáš Jankovský, mluvčí liberecké teplárny.

            Sokoli jsou dravci, kteří z české přírody téměř vymizeli. V 60. a 70. letech byli zdecimováni pesticidem DDT, teprve po jeho zakázání se pomalu vracejí. Jejich stavy sleduje zoolog Václav Beran, který byl také při instalaci dvou libereckých budek. Beran je pracovník sdružení ALKA Wildlife, který má monitoring sokola stěhovavého na starosti.

            „V Čechách víme o 77 párech sokolů stěhovavých. Dva páry žijí v Jizerkách, jeden na Českolipsku. Jsou to velmi vzácná zvířata, která hnízdí v extrémních výškách. Takové možnosti dnes nabízejí už jen průmyslové objekty, neboť tam nejsou nikým rušeni,” vysvětlil Beran. Sokolům paradoxně nevadí ani dým z komína. „Zplodiny z teplárenského komínu plní přísné emisní limity a pro sokoly nepředstavují žádné nebezpečí. Komín je naopak ideálním místem pro hnízdění, kde sokoly nikdo a nic neohrožuje,” podotkl Lukáš Jankovský.

            Budky na komíně představují pro teplárnu minimální komplikace. Sokoli potřebují klid pouze v období od března do června, kdy s mláďaty hnízda opouští. V tomto období mohou probíhat krátkodobé revize či opravy na zařízení komínu. „Dlouhodobě plánované práce probíhají vždy v létě, kdy jsou budky prázdné,” vysvětlil mluvčí.

            Sokoli se v Liberci objevili už v roce 1999, kdy zdejší radnice zakoupila za 240 tisíc korun chovný pár. Dravci měli městu ulehčit od přemnožených holubů. Nápad ale ztroskotal. „Ten projekt nebyl úspěšný. Z námi monitorovaných okroužkovaných sokolů nepochází žádný z tohoto dávného vypouštění,” informoval Václav Beran.

            Sokol stěhovavý je známý tím, že si nestaví vlastní hnízda. Ve zvířecí říši má prvenství jakožto nejrychlejší zvíře - z výšky se střemhlav vrhá na kořist. Je doložena rychlost 400 kilometrů v hodině, kterou tento pták v letu k zemi dosáhl.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.