Přihlásit

Záchranu vzácného rysa iberského ve Španělsku komplikují automobily (zpravy.tiscali.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Vzácný rys iberský se pomalu vrací do španělské přírody po tom, co se ho podařilo téměř vyhubit. Ochránci přírody se ale při jeho záchraně musí potýkat s automobilovou dopravou. Počet vzácných zvířat, která uhynou při střetu s automobily, se rok od roku zvyšuje.
Podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) to je dnes pro tento druh největší hrozba. Počet rysů usmrcených automobily v posledních letech značně vzrostl. Zatímco v roce 2008 automobily usmrtily dva rysy, loni to již bylo 22 šelem. Od roku 2002 na silnicích pod koly automobilů zahynulo 73 rysů, uvedl WWF, který za viníka označuje špatnou údržbu silnic a jejich okolí.

Problém se dá jednoduše vyřešit, tvrdí ochránci
Je to pobuřující, protože problém by bylo možné snadno vyřešit," zdůrazňuje Ramón Pérez de Ayala z WWF. Podle něho by bylo třeba umístit bariéry, okraje silnic zbavit křovin a zajistit přirozené přechody pro rysy. Taková opatření by si však vyžádala náklady ve výši šesti milionů eur (162 milionů Kč). "Vymlouvají se na krizi a nedělá se ani základní údržba," tvrdí.
Španělské ministerstvo rozvoje nicméně ujišťuje, že "v boji proti nehodám na silnicích spolupracuje". Počátkem června podepsalo akční plán s ministerstvem zemědělství.
Podle těchto resortů může naděje na to, že rys iberský přestane být nejohroženější šelmou na světě, zmařit sílící automobilový provoz a krvácivé onemocnění postihující divokého králíka, hlavní potravu rysa.

Vzácná šelma téměř vyhynula
Rys iberský, se svou kožešinou s tmavými skvrnami a špičatýma ušima končícíma černým střapečkem, je jedinou šelmou na červeném seznamu kriticky ohrožených druhů Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN), uvádí Catherine Numová, zástupkyně IUCN ve Španělsku.
Toto malé zvíře, které v dospělosti váží deset až čtrnáct kilogramů, by bylo první šelmou, která vyhyne, od té doby, co před 10 tisíci lety vymizel šavlozubý tygr, konstatuje Ramón Pérez de Ayala.
"V polovině 80. let tu žily jen ojedinělé exempláře rysů," uvádí Carlos Serrano z organizace na ochranu rysů iberských v oblasti Kastilie-La Mancha. V roce 2002 žila na Pyrenejském poloostrově necelá stovka rysů iberských. Stávali se obětí automobilů, ale také lovu, zásahů do jejich životního prostředí a klesajícího počtu divokých králíků.

Záchrana rysa stojí miliony eur
Program Life and Iberlince, financovaný z velké části Evropskou unií, má čtyři chovná centra ve Španělsku a jedno v Portugalsku. Spojuje úsilí úřadů, ekologických organizací a sdružení lovců. Na léta 2011 až 2016 mu byl vyčleněn rozpočet ve výši 34 milionů eur (asi 920 milionů Kč).
Mladí rysové, kteří se narodili v zajetí, jsou drženi daleko od lidí a dohlížejí na ně skryté kamery. Cvičí se v lovu. "Snažíme se jim obstarávat dostatek divokých králíků," říká Francisco Villaespesa Sánchez, ředitel chovné stanice El Acebuche na jihu země.
Tyto snahy o záchranu šelmy se začínají vyplácet: za necelých deset let se počet rysů žijících ve volné přírodě více než ztrojnásobil. V roce 2011 jich bylo podle WWF přes 300, především v Andalusii, Extremaduře na jihovýchodě a v Kastilii La-Mancha v centrální části Španělska a v Portugalsku.
Zbývá vyřešit problém s automobily. "Pro člověka je velmi náročné a nákladné zachránit druh na pokraji vyhubení," říká ředitel programu Life and Iberlince Miguel Simón.


Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.