Přihlásit

Někde už začaly žně. Loňský rekord to nebude (Ústecký deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Hlavně jižní Morava se potýká se suchem. Zemědělci se však zároveň obávají přívalových dešťů. Moderní technika bude chránit zvěř

Praha
Někteří jihomoravští zemědělci museli uspíšit začátek žní. Úrodu totiž trápí sucho, což se zřejmě odrazí i na výnosech a už nyní je zřejmé, že nedosáhnou loňské úrovně. "Vzhledem k suchu a většímu teplu začínáme dřív. Obilí už téměř zasychá, což se negativně podepisuje na výnosu," řekl předseda zemědělského družstva Bulhary na Břeclavsku Antonín Osička.
O konkrétních číslech ale zatím nikdo nechce mluvit. Například Český statistický úřad svůj první odhad zveřejní příští týden. "Z informací, které zatím máme, vyplývá, že rekordní úroda, jaká byla v roce 2014, se neočekává," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí Českého statistického úřadu Jiří Hrbek.
Potvrdil přitom, že asi největší potíže budou mít zemědělci z jižní Moravy, zejména ti, kteří hospodaří na písčitých půdách, na nichž se už sucho začíná projevovat. Situace se ovšem bude lišit podle lokalit. "V krajích, které loni měly dobrou úrodu, očekávám, že letos budou mít mírně nadprůměrnou úrodu," doplnil ředitel.
V dubnu a květnu dosahovaly srážky v Česku 66 procent normálního stavu. To se už projevilo na úrodě řepky, která bude podle ředitele Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin Martina Volfa nižší o 15 procent. Tato situace se už projevuje na cenách komodity, protože v Evropě je po řepce vyšší poptávka než nabídka. "V posledních dvou letech se cena pohybovala kolem devíti až desíti tisíc korun za tunu, ale vzhledem k tomu, že letos bude produkce nižší, tak cena se už teď aktuálně pohybuje přes deset tisíc korun a pomalu roste," řekl ČTK Volf.
Podobné informace přicházejí i ze zahraničí. "Nižší sklizeň zvýší potřebu EU dovážet semena řepky v následujícím roce ze zemí mimo EU, poptávku však bude těžké uspokojit, neboť nižší sklizeň se očekává i u vývozců, jakým je například Ukrajina," potvrdil agentuře Reuters výkonný ředitel organizace Oil World Thomas Mielke.
Kvalita letošní úrody zatím není podle Jiřího Hrbka špatná. Zemědělci však bedlivě sledují předpovědi počasí. S kvalitou by totiž ještě mohly zahýbat přívalové deště. Meteorologové přitom předpovídají, že do Čech přijdou přeháňky, které budou doprovázeny bouřkami a někde právě i intenzivními přívalovými dešti.
Letošní sklizeň by měla být i šetrnější vůči zvěři. V květnu ministerstvo životního prostředí společně s Českou zemědělskou univerzitou zprovoznily webový portál, který má pomáhat při ochraně živočichů, kteří jsou sečí trávy a sklizní ohroženi. Sice neexistují žádné statistiky, ale myslivci odhadují, že pod zemědělskými stroji zahyne jen u srn ročně asi 50 mláďat na tisíc hektarů čtverečních. "Už loni se zvedla obrovská vlna zájmu české veřejnosti, která prostřednictvím Facebooku nabízela myslivcům svoji pomoc, například při plašení zvířat den před sečemi. Po schůzce s myslivci i zemědělci jsem se rozhodl, že společně rozjedeme kampaň, která by tento neutěšený stav pomohla zlepšit," uvedl při představení webové aplikace ministr životního prostředí Richard Brabec. Do ochrany zvěře při žních se v poslední době zapojují i drony s kamerami.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.