Přihlásit

Chovatele prasat vyjádřili své obavy (Zemědělec)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Na konci září proběhlo další jednání Komoditní rady pro prasata a vepřové maso při Agrární komoře České republiky. Chovatelům dělá starost současná nákazová situace na Zlínsku, možný meziroční pokles podpor stejně jako nejistá situace na trhu.

Účastníci jednání se shodli, že nákazová situace na Zlínsku je v současné době stabilizovaná, události posledních měsíců nicméně ukázaly, že legislativní rámec není v České republice na podobné případy připraven a je tak nutné vytvořit systém komplexních a hlavně flexibilních opatření, která budou napříště připravena na rychlou reakci. Zkušenosti ze zemí, které se s africkým morem prasat potýkají dlouhodobě, jako je Litva, Ukrajina nebo Bělorusko, ukazují, že předpoklad téměř stoprocentní úmrtnosti prasat, která do kontaktu s nákazou přijdou, již není platný. Členové komoditní rady byli informováni o tom, že se v oblasti ohraničené pachovými a elektrickými ohradníky v současné době intenzivně loví černá zvěř a zároveň jsou používána odchytová zařízení. Za tu dobu bylo zastřeleno 18 divokých prasat a odchyceno jedenáct kusů (údaje jsou platné ke dni jednání). Doposud byla všechna ulovená či chycená zvířata prostá afrického moru prasat. V posledním zářijovém týdnu byl však potvrzen první záchyt viru u zvířete uloveného do odchytového zařízení. Do té doby pocházely všechny pozitivní výsledky (105 kusů) výhradně od zvířat uhynulých. Podle rozhodnutí vlády by měli místní vybrané myslivce, kteří mohou lovit v červené zóně, posílit i profesionálové z policie. TI by na rozdíl od myslivců mohli používat i jinak zakázanou výzbroj - noktovizory či tlumiče. Hlavním důvodem přísně regulovaného lovu v zamořené oblasti totiž je udržení klidu a nezaplašení zvířat. Jejich migrace by s sebou nesla obrovské riziko rozvlečení afrického moru prasat do dalších území. Proto je nutná okamžitá a cílená eradikace všech kusů v ohnisku nákazy.

Podpory v plném rozsahu?
Další blok jednání se věnoval dotacím v chovu prasat. Členové komoditní rady byli informováni o naplnění kapitoly rozpočtu Ministerstva zemědělství pro rok 2018, kde se po vyjednáváních s Ministerstvem financí nově počítá s 23,2 miliardy korun, zatímco ještě před několika měsíci bylo avizováno 17 miliard. V souvislosti s tím je nutné aktualizovat zásady, podle kterých se vyplácí národní dotace včetně titulu pro ozdravení chovů prasat
Zástupce ministerstva informoval o stavu vyjednávání notifikace programu dobrých životních podmínek prasat z národních zdrojů. K dořešení zůstává otázka zlepšení stájového mikroklimatu. Toto pod opatření by však mohlo být podle členů komoditní rady v zájmu rychlého projednání ostatních bodů z podmínek dotačního titulu odstraněno i za cenu snížení celkového objemu dotace. Podle zástupců ministerstva se však schválení pravidel chýlí ke konci a titul by mohl být spuštěn v nejbližší době.
Od 1. července platí novela spotřebního zákona, která zavádí vrátku spotřební daně ve výši závislé na zatížení velkou dobytčí jednotkou také pro živočišnou výrobu. Ve výkladu jednotlivými celními úřady však panuje nejednotnost. Ministerstvo zemědělství tak na jednání přislíbilo projednat především problematiku prvního meziskladu (například jímka), kde se v současné době nejednoznačnost výkladu ke Škodě žadatelů projevuje nejvíce.

Tuzemské vepřové je kvalitní a zdravé
 Diskutován byl také dotační titul spojený s národním systémem kvality QCZ. Tento systém již nyní funguje u mléka, kde jsou chovatelům hrazeny náklady na provádění odběrů a vyhodnocování jakosti. V České republice se na rozdíl od sousedních zemí používá výrazně méně anti mikrobiotik a tuzemské maso s sebou tak nenese nebezpečí kultivace antimikrobiální rezistence v populaci. Do konce roku by podle MVDr. Jiřího Bureše, ředitele Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv, měl být dokončen národní akční plán pro boj s antimikrobiální rezistencí, o který by se mohl národní systém kvality vepřového masa opírat.

Situace na trhu je nejistá
 Mluvilo se také o situaci na trhu. Na německém trhu v současné době trvá přetlak jatečných prasat. Přestože porážky jedou na plné obrátky, zůstává mírný převis nabídky. Výsledkem je další snížení ceny vyhlášené pro příští týden. Poklesla o pět centů na 1,53 eura/kg JUT za tepla. Další snížení zaznamenala i dánská cena, která klesla na 10,30 DKK (37,43 Kč). Zbytek unie kopíruje vývoj německé ceny a s výjimkou Itálie všude jatečná prasata zlevňují.
Stejné je to s jatečnými prasaty i na našem trhu. Propad v Německu se promítl rychle a dramaticky. Ve 38. týdnu se propadla průměrná cena jatečných prasat o 1,63 Kč/kg. Protože ale v Německu pokles pokračoval, snižují se i vyhlášené ceny na tento týden. Prakticky všechna jatka vyhlásila cenu 41 Kč/kg JUT. Jedinou výjimkou mezi sledovanými porážkami jsou jatka Český Těšín, kde bude cena 40 Kč/kg. I z těchto důvodů je mimořádně důležité, aby i pro tento rok byla plně využita dotace na ozdravení chovů prasat, která umožňuje chovatelům investovat do chovů i v době výkyvu na trhu. Z pohledu uskutečnění dlouhodobé strategie resortu Ministerstva zemědělství do roku 2030, kam patří také podpora živočišné výroby, je do budoucna nutné zajistit garanci podpor, které jsou nutné k plnění priorit. Výdaje na notifikované národní tituly by tak měly do budoucna být mandatorním výdajem rozpočtu tak, aby každý rok nemusel mezi resortem zemědělství a financí probíhat boj o každou korunu.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.