Přihlásit

Exponátem měsíce října jsou v muzeu sovy (Teplický deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Teplice
V průběhu podzimních měsíců můžeme často ve večerních hodinách zaslechnout v přírodě hlasové projevy některých zástupců našich sov. V měsíci říjnu pro vás v Regionálním muzeu v Teplicích připravili jako exponát měsíce ukázku nejzajímavějších exponátů těchto samotářských, masožravých, nočních ptáků. Exponáty naleznete ve foyer teplického zámku. Vstup je volný.

Naše sovy
Sovy, ptáci, kteří jsou od pradávna opředeni nejrůznějšími mýty a legendami. Staly se však také pro člověka symbolem moudrosti a rozvahy. A to jistě právem. Mozek sov je oproti jiným druhům ptáků výrazně větší a sovy se tak řadí k ptákům s nejdokonalejší mozkovou činností. Velikost mozku pak ovlivňuje schopnost smyslů, u sov především zrak a sluch.
Oči sov jsou u ptáků nejdokonalejším zrakovým orgánem a jsou přizpůsobené k vidění i za velmi slabého světla. Vidí však dobře i za jasného dne.
Dalším velice dokonalým a pro sovy významným smyslem je sluch. Citlivost sluchu je u těchto ptáků mnohonásobně vyšší než u ostatních druhů. Citlivý sluchový aparát má pro sovy nezměrný význam zejména při lovu, neboť většina druhů sov se při lokaci kořisti v noci orientuje pouze sluchem.
Potravu loví sovy za šera a v noci, což jim usnadňuje kromě výborného zraku a sluchu také nehlučný let. Potravu sovy uchvacují většinou na zemi a usmrcují ji probodnutím ostrými, srpovitě zahnutými drápy.
Přibližně z 80 % tvoří potravu našich sov různé druhy drobných savců, především hlodavci a hmyzožravci, čímž mají sovy nesmírný hospodářský význam. V mnohem menší míře, která je však různá u jednotlivých druhů, jsou v potravě zastoupeni ptáci, jiní obratlovci nebo větší hmyz. Potravu sovy polykají celou a její nestravitelné části (srst, peří a kosti) vyvrhují v podobě kompaktních chuchvalců, tzv. vývržků.
V České republice žije a hnízdí v současnosti celkem 9 druhů sov (sova pálená, výr velký, puštík obecný, puštík bělavý, sýc rousný, kulíšek nejmenší, kalous ušatý, kalous pustovka a sýček obecný) a 1 druh výjimečně (výreček malý).
V průběhu podzimních měsíců můžeme často ve večerních hodinách zaslechnout v přírodě hlasové projevy některých zástupců našich sov. V měsíci říjen jsme pro vás připravili ukázku našich nejzajímavějších exponátů, těchto samotářských, masožravých, nočních ptáků.

Výreček malý (Otus scops)
Výreček je velmi malou sovou s pernatými oušky na hlavě. Dosahuje rozpětí křídel mezi 45-63 cm (jedno křídlo měří obvykle okolo 16 cm). Váží zhruba 70­85 g, výjimečně přes 100 g. Typickými barvami peří jsou hnědá, šedá a černá s příměsí bílé. Výreček dokáže dokonale splynout s okolním prostředím, jeho maskování velmi připomíná kůru běžných stromů.

Kalous pustovka (Asio flammeus)
Jde o jednu z nejrozšířenějších sov světa, vyskytuje se na všech kontinentech kromě Austrálie a Antarktidy. V České republice běžně protahuje a zimuje, hnízdí jen sporadicky. Od příbuzného kalouse ušatého je snadno rozeznatelná podle krátkých, někdy až neznatelných "oušek".

Sova pálená (Tyto alba)
Je středně velký druh sovy z čeledi sovovitých (Tytonidae), nápadný hlavně výrazným srdcovitým závojem kolem očí. Jedná se o nejrozšířenější druh sovy vůbec, obývající řadu biotopů na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy.

Sýček obecný (Athene noctua)
Dříve známý také jako sýc obecný, je malá sova z čeledi puštíkovití, rozšířená v severní Africe, celé Evropě kromě Skandinávského poloostrova, na Blízkém východě a ve střední Asii až po Koreu. Během 19. století byla uměle vysazena i ve Velké Británii a v roce 1906 také na Novém Zélandu.

Kalous ušatý (Asio otus)
Je středně velký druh sovy z čeledi puštíkovitých, hnědého a černého zbarvení s charakteristickým prodlouženým opeřením kolem ušních otvorů, díky kterému získal svůj název v mnoha světových jazycích.
V České republice se jedná o jednu z nejhojnějších a nejrozšířenějších sov vůbec. Jejím přirozeným biotopem jsou převážně řídce porostlé otevřené kulturní krajiny, přes den se často zdržuje v lesích. Obývá všechny kontinenty severní polokoule a izolovaně se vyskytuje také v Africe, na svém areálu rozšíření přitom tvoří celkem 4 poddruhy.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.