Přihlásit

Při senosečích bude umírat méně zvířat. Zachrání je mobilní aplikace (zpravy.iDNES.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Už na jaře budou mobilní aplikace zachraňovat životy zvířat při senosečích. Vymysleli je studenti České zemědělské univerzity (ČZU), kteří za ně převzali ocenění od ministra životního prostředí Richarda Brabce a rektora ČZU Jiřího Balíka. Celkem tři projekty pomohou organizovat plašení zvěře na loukách.

"Spolu s ČZU jsme vyhlásili soutěž o nejlepší aplikace pro mobily a tablety, tak aby bylo možné data zadávat přímo v terénu a pro uživatele to bylo co nejjednodušší. Věřím, že aplikace, které jsme dnes ocenili jako nejlepší, nyní ještě více usnadní propojení všech zúčastněných a pomohou zefektivnit práci lidí, kterým na osudu zvířat ohrožených sečemi záleží," prohlásil ministr Brabec v pondělí během oceňování vítězných projektů.

Soutěž začala loni v červnu ve spolupráci ministerstva, ČZU, sdružení Za Živou krajinu, myslivců a dobrovolníků. Přichází s řešením problému, jak zabránit smrti tisíců mláďat srn, zajíců nebo koroptví, které každý rok zabije zemědělská technika. Podle odhadů myslivců ročně zahyne přibližně 50 mláďat srn na 1000 hektarů travních porostů.

Mobilní aplikace rozšiřují možnosti stávajícího webového portálu  Senoseč online , který už od loňského května pomáhá sdružovat zástupce dobrovolníků, zemědělců a myslivců. Zatím se na něj zaregistrovalo 2095 uživatelů, z toho 76 zemědělských podniků a 99 mysliveckých spolků. Chytré telefony by měly přitáhnout další lidi a umožnit rychlou domluvu a operativní změny. Díky internetovým stránkám se podařilo zachránit 112 zvířat.

"Aplikace jsou určené pro zařízení s Androidem a Windows Phone. Momentálně běží v testovací verzi a jejich vývoj by měl být hotový pro ostrý provoz do konce dubna," vysvětlil student Ladislav Böhm, který se spolu se svým kolegou Jakubem Podroužkem v soutěži umístil na prvním místě.  Aplikace je prodloužená ruka portálu Senoseč

Podle Martina Uhera z týmu, který se dostal na druhé místo, si studenti programy od začátku do konce navrhli a naprogramovali sami. "Vývoj probíhal tak, že jsme museli zachovat všechny funkce portálu a určitým způsobem je ještě pozdvihnout. Mobilní aplikace je v podstatě prodloužená ruka portálu," popsal Uher pro iDNES.cz.

Vítězná aplikace poběží na telefonech s operačním systémem Windows Phone, který podle koordinátora soutěže Jana Bartošky nejčastěji využívají právě myslivci. Zbylé dvě budou určené pro telefony se systémem Android.

"Druhá je určená pro skupinu myslivců a zemědělců, kteří se pohybují v terénu. Pak máme aplikaci pro naprosté laiky - jdu na procházku po louce a něco najdu," popsal Bartoška.

Ministerstvo životního prostředí poskytlo na vývoj aplikací a podporu soutěže 100 000 korun. Univerzita přispěla dalšími 50 000 korunami. "Peníze šly na stipendia, na čas, který byl věnován přípravě aplikací a sbírání dat a na další práci spojenou s technickým vývojem. Financovaly se z toho i ceny pro první až páté místo. Nakonec se využije zkušenost všech oceněných. Naším cílem je, aby před letošní senosečí na začátku května byla k dispozici ostrá verze," prohlásil ministr Brabec.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.