Přihlásit

V Beskydech objevili mladou samičku rysa, vyrostla tam a zůstává (zlin.iDNES.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Na východ od Lysé hory se pohybuje mladý rys. V posledních měsících ho tam zřetelně zachytily fotopasti ekologů, kteří v oblasti objevili také rysí stopy. Do teritoria v sousedství nejvyššího vrcholku Moravskoslezských Beskyd se největší kočkovitá šelma Evropy vrací po několika letech.

„Dobré dva tři roky jsme tu na rysa nenarazili," přiznal Miroslav Kutal z olomoucké pobočky Hnutí Duha.

Objevené zvíře narozené v roce 2014 je potomkem známé rysice Draži. Jeho otcem je pravděpodobně samec Licous. „Vše nasvědčuje tomu, že jde o samičku, i když úplně stoprocentně si jistí nejsme. Poprvé ji fotopasti zachytily v den, kdy má svátek Jiřina, proto dostala rysice stejné jméno," vysvětlil Kutal.

Samička rysa dostala jméno Jiřina, ekologové ji objevili v den, kdy má svátek, 15. února.

Téměř dvouleté zvíře vyrůstalo se svou matkou v oblasti centrálních Beskyd, tedy v okolí Smrku nebo Kněhyně. Poté, co se zhruba rok po svém narození osamostatnilo, o něm ekologové a ochránci přírody dlouho neměli zprávy. Vše se změnilo až letos v zimě.

„Jde o jeden z mála případů, kdy se podařilo zjistit, kam se odrostlé mládě přesunulo po opuštění revíru své matky," popsal Kutal. Zprávu o zmapování pohybu mladé rysice uvítala zooložka CHKO Beskydy Dana Bartošová. Zároveň se ale obává, aby se zvířeti v příštích měsících něco nestalo.

„Rysů je velice málo a jsou velmi zranitelní. Často se nám nečekaně ztrácejí kvůli pytlákům, loni navíc minimálně dvě mláďata srazilo auto," připomněla Bartošová ( psali jsme zde ). Zajímá vás dění v krajích?

Za cenu jednoho vydání získáte všechny regionální přílohy.

Beskydy jsou jediným místem u nás, kde kromě rysa žije také vlk a medvěd. Na konci února uspořádala Správa CHKO tradiční sčítání velkých šelem, kterého se zúčastnily desítky odborníků i dobrovolníků. Výsledek by měli ochránci přírody zveřejnit v první polovině dubna.

„Co se týče rysů, v Beskydech se zřejmě podobně jako v předchozích letech pohybuje kolem deseti dospělých jedinců plus několik mláďat," přiblížil Kutal.

Počet rysů se dlouhodobě nedaří navyšovat hlavně kvůli migračním bariérám v krajině. V Beskydech by se jich přitom mohl bez potíží uživit i dvojnásobek současného počtu. „Potravy tady mají dostatek. Víme, že ještě v 50. letech minulého století jsme v Beskydech měli kolem 25 rysů," doplnila Bartošová.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.