Přihlásit

Na Valašsku řádí vlci, usmrtili desítky ovcí (Mladá fronta DNES)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Nebývale vysoký počet útoků vlků na hospodářská zvířata trápí chovatele na Valašsku. Nejvážnější situace panuje v Halenkově, odkud hospodáři od května nahlásili už šest napadení.

VALAŠSKO
Když lidé v Halenkově začali na jaře objevovat zadávené ovce, někteří z nich hlásili útoky na policii s domněnkou, že za ně můžou psi. Jenže ve skutečnosti to vypadá na útoky vlků.
"Napovídá tomu způsob ulovení zvířat a nalezené pobytové znaky, lidé vlka dokonce na místě spatřili," popsala zooložka Dana Bartošová ze Správy CHKO Beskydy. "Lidé se ale vlků bát nemusí, ti se jim vyhýbají," dodala.
V obci letos padlo šelmám za oběť už kolem dvaceti ovcí. Velkou část z nich vlci roztrhali, další zraněná zvířata museli hospodáři utratit. Několik ovcí se také ztratilo.
"Nic podobného nepamatuji. Lidi jsou kvůli tomu hodně naštvaní," potvrdil halenkovský starosta Jiří Lušovský.
Letošní počet vlčích útoků je výjimečný. "Loni jsme měli hlášené jen dva, předloni to bylo podobné," poznamenala Bartošová.
Rozhodně to ale nemusí znamenat, že by počet vlků ve valašských lesích rostl. Ti na české území velmi často přebíhají ze Slovenska, navíc se pohybují na obrovském území. Dokážou totiž urazit i desítky kilometrů denně.
Ovce vyhnané na často odlehlých pastvinách jsou přitom pro hladové šelmy snadnou kořistí. Při napadeních stád se pod dohledem dospělých vlků často učí poprvé lovit mladí.
Ochránci přírody proto chovatele vyzývají, aby si ovce, kozy nebo malá telata především na noc řádně zabezpečili - umístili je do pevné stáje či chléva, případně jim v blízkosti domu vybudovali vyšší dvojitou ohradu.

Nejdůležitější je prevence
Osvědčenou ochranu hospodářských zvířat představuje pes. Speciální plemeno šarplaninského pasteveckého psa ochraňuje například ovce na ranči Jany a Jana Kocurkových z Halenkova. "Díky psům se nám problémy s vlky vyhýbají," oddychla si Kocurková.
Preventivní opatření jsou přitom zásadní. "Zabrání škodám a zároveň i zbytečné averzi vůči chráněným šelmám," nastínila Bartošová. Ne všichni chovatelé útoky hlásí. Správa CHKO má přesto informace o tom, že vlci v poslední době zadávili několik ovcí také v katastru obcí Zděchov nebo Leskovec.
Za škody způsobené velkými šelmami hospodářům náleží ze zákona finanční náhrada. Případný útok je však třeba do 48 hodin od zjištění škody nahlásit Správě CHKO Beskydy. Mimo její území pak většinou odboru životního prostředí úřadu obce s rozšířenou působností, do jehož správy místo napadení spadá.
Peníze na náhradu škody plynou ze státní kasy, o jejich proplácení se stará Zlínský kraj. Zatímco loni a předloni na krajském úřadu evidovali pouze po jedné žádosti o odškodnění, letos už o ně zažádali čtyři chovatelé.
"Dva z nich se přitom ozvali už podruhé," sdělila krajská mluvčí Renata Janečková.
Výše náhrady se odvíjí od ceníků, které sestavuje Svaz chovatelů ovcí a koz, případně Český svaz chovatelů masného skotu. Většinou se jedná o sumy v řádu několika tisícikorun za zabitý kus.
Na finanční kompenzaci lze dosáhnout také za škody způsobené medvědem hnědým, rysem ostrovidem, vydrou říční nebo bobrem evropským. "Nejčastěji jsou propláceny škody způsobené vydrou a bobrem," doplnila Janečková.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.