Přihlásit

Lov a rekreace pro prezidenta a jeho hosty. Lány si polepšily o 700 hektarů státních lesů (hlidacipes.org)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Prezident Miloš Zeman se po lesní oboře Lány s puškou v ruce zcela jistě neprochází. Lesní správa Lány, která spadá pod Kancelář prezidenta republiky, si však vyžádala po Lesích ČR pro své potřeby 700 hektarů pozemků na Křivoklátsku včetně dvou honiteb. Obchod se podepsal těsně po parlamentních volbách a nyní je majetek již převeden.

Na dotaz, zda se v zájmu o získání těchto pozemků angažovala přímo Kancelář prezidenta republiky, respektive prezident Zeman, mluvčí Jiří Ovčáček nereagoval. Jisté je, že mezi Zemanem a jeho okolím a donedávna ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem, který převod pozemků schválil, panují přátelské vztahy. Toman je navíc sám vášnivý myslivec.

„Myslím, že Kanceláři prezidenta republiky na reprezentaci a možnost si něco odlovit musí stačit těch jejich stávajících 5700 hektarů. Věcné důvody pro ten převod nebyly. Slouží to zájmům Hradu. To, že by sám pan prezident potřeboval o jednu nebo dvě honitby víc, to si asi těžko představit,“ říká bývalý ministr zemědělství, dnes poslanec ODS Petr Bendl, který se na důvody toho, že se Lesy ČR hodlají zbavit 700 hektarů pozemků ve prospěch Hradu, marně ptal v minulém volebním období v poslaneckých interpelacích ministra Tomana.

„Ministru Tomanovi to bylo jedno, dělali zjevně vše pro to, aby to stihli dříve, než přijdeme do vlády. Nevím, zda se to dá ještě vrátit zpátky,“ dodává. Podle vyjádření státního podniku Lesy ČR jsou nyní již předmětné pozemky na Lány převedené.

Příjmy pro Kancelář prezidenta
Ze statutu Lesní správy Lány plyne, že „zabezpečuje služby spojené s provozováním myslivosti, rybolovu a rekreace pro prezidenta republiky a jeho hosty“. Bez odpovědi zůstala i otázka na hradního mluvčího, jakým způsobem prezident a jeho hosté plánují tyto nově nabyté lesy a honitby v následujícím roce využívat.

Podle mluvčí Lesy ČR Evy Jouklové požádala Lesní správa Lány o převod pozemků Lesy ČR vloni v lednu. Ministerstvo zemědělství s bezúplatným převodem vyslovilo souhlas v září. Smlouva pak byla podepsaná těsně po říjnových parlamentních volbách. Lesní správa Lány ve smlouvě o převodu prohlašuje, že „předmět převodu potřebuje pro plnění svých úkolů na úseku obhospodařování majetku Obory Lány“.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.