Přihlásit

Vojenské lesy zavádějí zástřelné 250 Kč na divočáky jako prevenci moru (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Praha 19. října (ČTK) - Státní podnik Vojenské lesy a statky (VLS) zavedl kvůli africkému moru prasat u hranic zástřelné 250 korun za prase a zvyšuje odlovy černé zvěře. Dnes o tom informoval v tiskové zprávě. Podnik spravuje zhruba 126.000 hektarů lesních pozemků, hospodaří převážně v armádních výcvikových prostorech, ale také na 6000 hektarech zemědělské půdy. Státní veterinární správa v minulém týdnu znovu před chorobou varovala.

V sousedním Polsku i Německu je choroba podle veterinářů dále na postupu. Nejbližší výskyt moru od české hranice u prasat divokých v Polsku činí 14 km. V Německu je to 25 km. Riziko rozšíření nákazy i na území České republiky tak dále vzrůstá, uvedla SVS.

"Zvýšili jsme již počátkem října plány odlovu prasat divokých ve všech lokalitách, kde hospodaříme. Zároveň jsme zaměstnancům přiznali mimořádnou odměnu za každý ulovený kus ve výši 250 korun. Jde o preventivní opatření v souvislosti s touto epidemiologickou hrozbou v okolních zemích," uvedl ředitel VLS Petr Král.

Podnik také zavedl další opatření jako je zákaz dovozu trofejí zvěře ze zemí, kde je podezření na výskyt moru nebo zákaz stravování potravinami z problematických lokalit na akcích podniku.

Na začátku října zasedala v Praze kvůli moru ústřední nákazová komise. V případě opětovného zavlečení choroby na české území požádá ministerstvo zemědělství znovu o spolupráci policii. Stát pak vybízí myslivce k ještě intenzivnějšímu lovu divokých prasat. Ta nemoc přenášejí, pokud se dostane do chovu prasat, musí se vybít.

V současnosti se v ČR zástřelné plošně nevyplácí. Pouze na severu státu, v oblasti Frýdlatnska ve Šluknovském výběžku už loni stát vymezil zónu intenzivního odlovu divočáků. Zavedl v ní dvoutisícové zástřelné, pokud pak myslivci najdou uhynulý kus a nahlásí jej, dostanou 3000 Kč za kus. Zástřelné pak také nabízejí některá města.

Největší výskyt nemoci, kterou přenášejí divoká prasata, je obvykle koncem léta, což je spojené i s migrací divočáků. První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil poprvé africký mor prasat v ČR, byli nalezeni 21. a 22. června 2017 na kraji Zlína poblíž areálu Krajské nemocnice T. Bati. Africký mor prasat se v Česku tehdy objevil poprvé, přenášejí jej volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečný. Ve vysoce rizikové oblasti vytyčené v okolí krajského města veterináři následně potvrdili africký mor prasat u více než 200 uhynulých, zastřelených nebo odchycených divokých prasat. ČR je v současnosti jednu ze dvou zemí, kde se podařilo nákazu vymýtit.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.