Přihlásit

Vlci na hranicích: Do kin vstupuje nový dokument o návratu vlků (pr.denik.cz)

  • Kategorie: Zprávy z oboru myslivost

Do české přírody se po 250 letech vracejí vlci a s nadějí pro českou přírodu sebou přinášejí i strach. Vlci na hranicích vypráví příběh české společnosti, kterou jejich návrat rozděluje. Nový dokumentární film Martina Páva sleduje příběhy lidí z Broumovska, který návrat vlků ovlivnil nejvíce. Snímek vstupuje do českých kin od 3. června.

"Od roku 2016 se po příchodu vlků začaly v médiích objevovat zprávy o útocích na zemědělská zvířata farmářů. Ohlasy na návrat vlků jsou dodnes různé, plné emocí a hádek o jejich další osud. Na jedné straně jsou lidé, kteří v nich vidí naději a chtějí je chránit, na straně druhé pak vlci mají své odpůrce, kteří tvrdí, že už do naší přírody nepatří.

A právě první protesty farmářů, o kterých jsme se začali dozvídat z médií, se staly prvním impulsem k natočení filmu. „Všude hořela všeobjímající debata, jestli jsme my Evropané schopni čelit příchodu něčeho nového a neznámého. Mluvili jsme o změně, ale nedokázali si představit, jaká bude. A do této atmosféry jsem měl pocit, že návrat vlků přesně zapadá,“ popisuje vznik filmu režisér Martin Páv.
Snímek Vlci na hranicích portrétuje dění právě na Broumovsku, kam se v roce 2016 po dvou stech letech vrátila první smečka. Jejich populace začala výrazně zasahovat do života místních obyvatel a drancovat stáda farmářů. Režisér sleduje celkem pět protagonistů přímo z Broumovska s různými postoji k životu i k vlkům. Zatímco pro jedny znamenají naději na ozdravení české krajiny, pro jiné ztělesňují nepřítele vraždícího bezbranná zvířata farmářů, proti kterému není možné se účinně bránit.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.