Přihlásit

Vlčí rodina má mláďata (5plus2)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Smečka byla ve Šluknovském výběžku do roku 2014. Nyní se opět objevila

ŠLUKNOVSKO
Fotopast zachytila na Šluknovsku na pomezí Česka a Německa vlčí pár s několika vlčaty. Přesné místo, kde vlci žijí, zatím odborníci tají. Chtějí šelmám zajistit bezpečí nejen před zvědavými návštěvníky, ale i před případnými pytláky.
Ochránit by je měl, stejně jako další vlky, právě nově rozjetý přeshraniční projekt. Na tříletém projektu s názvem Objektivní akceptace vlka v člověkem pozměněné přeshraniční krajině se podílejí Česká zemědělská univerzita v Praze, Ministerstvo životního prostředí ČR, Agentura ochrany přírody a německé Senckenberg Museum Görlitz s organizací Lupus. "Cílem je vytvoření jednotného přístupu k ochraně vlků i ke škodám, které mohou způsobit. Chceme vytvořit takové podmínky, které omezí motivace k jejich nezákonné likvidaci," uvedl manažer projektu Tomáš Jůnek.
Projekt zahrnuje i výzkum populace, mapování jejich teritoria a jak početné jsou jejich smečky. Terénní pracovníci budou monitorovat oblasti nejen Šluknovska, ale i celých Lužických, Jizerských i Krušných hor, a to po obou stranách hranice. "S Němci úzce spolupracujeme, na jejich území už dnes žije několik desítek smeček. Kolegové je zmapovali a DNA zvířat zanesli do databáze. My pak s nimi můžeme naše vzorky porovnávat a určit tak, z jaké smečky a odkud k nám vlci přišli," sdělil Lukáš Žák, jenž má monitoring vlků na Šluknovsku na starost.
Fotopast v regionu zachytila vlka už před pěti lety, pak se tu do poloviny roku 2014 vyskytovala šestičlenná smečka, ale ta zmizela.
Neoficiální zpráva zní, že byla zlikvidovaná. "Jak a kým, se ale nepodařilo zjistit, zůstala tu jediná fena a ta tu žila sama. Teprve až v loňském roce analýza odebraných vzorků potvrdila výskyt nového jedince. Jednalo se o samce, u tohoto nového páru byla v letošním roce potvrzena reprodukce," dodal Žák.
Potvrzují to fotografie z fotopastí, trus i další pobytové znaky. "Nyní čekáme na výsledky analýzy DNA, kterou získáváme především z trusu, také ze vzorků slin, které je možné odebrat ze stržených hospodářských zvířat. Výsledky prozradí, kolik vlků tady žije a odkud pocházejí," vysvětlil Žák.

Vlci se vrací od 60. let
Poslední vlk byl v Čechách uloven v roce 1914 v Beskydech, ubývalo jich v celé Evropě, na vině byl jejich cílený lov. "Až v šedesátých letech minulého století se znovu začali v Evropě objevovat a větší přírůstky zaznamenali zejména v Polsku v roce 1998. Polsko přijalo zákon zajišťující jejich celoroční ochranu. Rostoucí polská populace si hledala nová teritoria, dostali se tak na území Německa a odtud také do Čech," popsal návrat šelem Žák.
V Česku je vlk také celoročně chráněný. Příležitostně loví také hospodářská zvířata. V potravní skladbě jsou domácí zvířata zastoupena jen nepatrně, asi jedním až dvěma procenty. Na Šluknovsku evidují od roku 2014 necelé tři desítky vlčích útoků na hospodářská zvířata.
Ministerstvo životního prostředí má pro zemědělce připravených 40 milionů korun. Z těch bude platit škody způsobené zvláště chráněnými zvířaty jako je vlk, rys, medvěd nebo jestřáb. Krajský úřad vyplatil za loňský rok 20 tisíc korun ovčí farmě z Velkého Šenova.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.