Přihlásit

Před 80 lety vylovili "živoucí fosílii" latimérii podivnou (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Pretoria/Praha 22. prosince - Před 80 lety, 23. prosince 1938, byla z moře u břehů Jihoafrické republiky vytažena latimérie podivná. Nález této ryby, známé do té doby jen z otisků v horninách, se zařadil mezi největší zoologické objevy 20. století. Dlouho se totiž mělo za to, že podobní živočichové obývali oceány naposledy před desítkami milionů let.

Podivného vodního živočicha ulovil poblíž ústí řeky Chalumna kapitán rybářské lodi Hendrik Goosen. Už na první pohled bylo zřejmé, že tentokrát v sítích uvízlo něco mimořádného. Výrazně modrá ryba měla namísto ocasu trojitý lalok a z jejího těla trčely končetiny, jež mohly být zrovna tak ploutvemi, jako krátkýma nohama s plovací blánou.

Goosen zhruba metr a půl dlouhého tvora dopravil do jihoafrického městečka New London, kde se o jeho identifikaci marně pokoušela zaměstnankyně místního muzea Marjorie Courtenayová-Latimerová. Rybu alespoň nechala vycpat a pořídila její náčrtky, jež se posléze dostaly do rukou zkušeného biologa z Rhodesovy univerzity Jamese Smitha. Ten pochopil, že se jedná o tvora, jehož věda považovala za dávno vyhynulého. Smith mu dal latinské jméno, odrážející v sobě místo nálezu i osobu, jež se o objev zasloužila - latimeria chalumnae.

Jihoafričtí rybáři se o získání dalšího exempláře latimérie podivné pokoušeli marně. Druhý kus byl uloven až po 14 letech u Komorských ostrovů, a i většina dalších nálezů pocházela právě z této části Indického oceánu. V roce 1997 byla ve vodách u břehů Indonésie objevena ryba se stejně neobvyklou stavbou těla, avšak zbarvená do červena. Testy DNA ukázaly, že se jedná o samostatný druh latimérie, jemuž vědci dali pojmenování latimérie celebeská.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.