Přihlásit

Ptačí chřipky netřeba se bát, ale opatrnost je na místě (Tisková zpráva SVS ČR)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

To, že byla nákaza prokázána i u uhynulé labutě svědčí o tom, že se původce nákazy, vir aviární influenzy, někde v prostředí vyskytuje. Nasvědčuje tomu i  nedávný výskyt v sousedním Německu. Proto také včera 28. 6. 2007 vyhlásil Milan Malena, ústřední ředitel Stání veterinární správy ČR, mimořádná veterinární opatření, která mají za cíl, kromě účinných opatření v ohnisku nákazy, eliminovat případné rozvlečení a rozšíření této nákazy.

Zásadní opatření spočívá v tom, že podnikatelské chovy drůbeže nesmějí být od počátku července ve volném výběhu. Určitou výjimku může povolit místně příslušná krajská veterinární správa, ovšem za podmínky účinného zamezení kontaktu drůbeže s volně žijícími ptáky. Od pondělí, 2. 7. pak je zakázáno pořádání svodů, tj. výstav drůbeže, výjimečně je v uzavřených prostorách může opět povolit místně příslušná krajská veterinární správa.

Pořádat soutěže poštovních holubů v ČR a účastnit se zahraničních je možné za podmínky, že lety nezačínají nebo nekončí v pásmech s omezením.

Zahraničních výstav se může chovatel z ČR se svými ptáky účastnit tehdy, vyžádá-li si před odjezdem písemný souhlas místně příslušné krajské veterinární správy. Hlavním smyslem zmíněných opatření je prevence a ještě dokonalejší evidence akcí a pohybu.

V mimořádných veterinárních opatřeních, které platí od 28. 6. 2007 do odvolání je i zmíněno to, co stále platí – podnikatelé chovající drůbež jsou povinni hlásit  příslušné krajské veterinární správě pokles příjmu potravy, či produkce či zvýšení úmrtnosti chované drůbeže.

Určitě lze říci, že orgány státního dozoru dokáží zabezpečit, aby byla ohniska nákazy likvidována v souladu se zákonem i zdravým rozumem, a zabezpečit tak to, že se nic závadného nemůže dostat do tržní sítě. Samozřejmě je třeba ocenit účinnou a dobrou spolupráci s občany, obcemi, kraji, Policií ČR, Hasiči, Armádou ČR, Hygienickou službou i Asanačním podnikem.

Všechna přijímaná veterinární opatření mají cíl: zamezit ohrožení zdraví lidí. Na druhém místě, aby nedošlo k narušení intrakomunitárního obchodu, tj. nemělo by dojít k poklesu spotřeby drůbežího masa ani výrobků z něj. Veterinární účinná opatření mají i ochránit naše chovatele a zpracovatele před zbytečným poklesem produkce. Tato opatření by i měla přesvědčit třetí země o tom, že zdravotní nezávadnost naší produkce je zachována.

Snad není od věci zopakovat, že není třeba mít obavy z požívání drůbežího masa. Žádné závadné maso se díky orgánům státního veterinárního dozoru do tržní sítě nesmí dostat.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

 

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.