Přihlásit

Nová zábava: střelba na zvěř (Mladá fronta Dnes)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

V Krušných horách nacházejí myslivci stále častěji zvířata zabitá kuší. Šílenci pálí pro maso i zábavu

Severní Čechy - V Krušných horách řádí skupiny pytláků s velmi moderním vybavením. Brázdí lesy na čtyřkolkách s dalekohledy na noční vidění a loví kuší nebo lukem. Podle ochránců přírody a myslivců lovci střílejí zvěř často jen kvůli zvrhlé adrenalinové zábavě. "Případů, kdy pytláci loví zvěř chladnými zbraněmi, což je především kuše a luk, v poslední době v Krušných horách výrazně přibývá. Někteří loví pro maso a kuši používají, protože střelba není slyšet. Jiní ale střílí jen kvůli bezcitné zábavě," říká mluvčí Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Šilha.
 Na podobný problém prý myslivecká jednota naráží i v jiných regionech České republiky. "V Ústeckém kraji je to spojeno s loveckou turistikou, mluví se především o Němcích, kteří k nám jezdí lovit, protože si myslí, že si mohou dovolit cokoli," dodává Šilha. Důkazy, že v horách loví právě Němci ale nemá.
Myslivci neevidují ani přesné statistiky případů pytláctví, shodují se však, že případů v poslední době přibylo. "Vycházíme z hlášení předsedů z okresních spolků naší jednoty. Podle nich je pytláctví stále větší problém," uvádí Šilha.
To, že čím dál více pytláků nosí do lesa kuši, dokládají zkušenosti samotných myslivců.

Vyrušili střelce

"Když jsem šla na posed, právě z něho utíkal muž s kuší v ruce. Už jsem ho nedohonila. Raději jsem ho ale daleko nepronásledovala, bála jsem se, co by mohl s kuší udělat mě," uvedla Věra Bouzková, jednatelka mysliveckého spolku z Liberce, případ, který se stal v Kryštofově údolí. "Vedle v sousední honitbě měli podobný případ. Dnes si kupuje luk nebo kuši kdekdo. Lovci to často berou jen jako adrenalinový sport, protože zastřelené zvíře nechávají ležet na zemi," dodala.
 Lovce s kuší přistihl nedávno také myslivec z Teplic. "Když jsem se ho zeptal, co dělá v lese s chladnou zbraní, obrátil kuši proti mě a řekl, abych se staral o sebe," vypráví muž, který si nepřál zveřejnit jméno. "Bohužel myslivec nesmí použít zbraň na svou ochranu, takže jsem nemohl nic dělat a odešel," dodává. Nic jiného mu ani nezbylo, myslivci totiž nesmějí ani nikoho pokutovat, jen mu domlouvat, že pytlačit nesmí. Mluvčí jednoty Šilha proto oprašuje častý požadavek myslivců na získání statutu veřejného činitele. "Pak bychom měli větší pravomoci a mohli pytláka pokutovat," řekl Šilha.
Lov kuší je v Česku zakázán, střílet se smí jen z kulovnice a brokovnice a to ještě kulkami se speciální konstrukcí. Pro různou zvěř mají také jinou ráži. "Na srny se používá kulka s menší ráží, na muflony, jeleny nebo divoká prasata s těžší. Musí tím být zajištěno, že zvíře nebude trpět," vysvětlil Šilha. Jiné formy zbraní jsou v Česku zakázané. "Pokud je zvěř zasažena střelbou z kuše nebo luku, je pravděpodobné, že nezemře na místě, ale odbelhá se a trpí," uvádí Šilha. Současní pytláci přitom používají navíc moderní techniku. "Známe případy, kdy měl pytlák dalekohled na noční vidění. Někteří jezdí na čtyřkolkách, které jsou v zimě vybaveny pásy a pálí na zvířata za jízdy," dodává Šilha. Střelba z rozjeté motorky je podle něho velmi nebezpečná nejen pro zvěř.
"Zatímco myslivec střílí z posedu dolů, pytlák míří vodorovně a pokud netrefí, může kulka zranit houbaře stovky metrů daleko," upozorňuje mluvčí myslivců Jiří Šilha.
 Ovšem ani myslivce nelze považovat za "svaté". Z nedávné anonymní ankety mezi myslivci v severních Čechách vyplynulo, že i oni občas nelegálně loví. Šest procent oslovených například uvedlo, že zastřelili chráněného rysa. Třetina pak uvedla, že zná někoho, kdo toto vzácné zvíře nelegálně ulovil. Myslivecká jednota je přitom nemůže nijak potrestat. "Pokud by se to prokázalo, našeho člena vyloučíme, ale žádné pokuty rozdávat nemůžeme," uvedl Šilha.
 Redakce MF DNES před týdnem odhalila Cestovní kancelář m'plus travel z Ústí nad Labem, která zprostředkovávala zájezdy zahraničních turistů do Česka za lovem. Na seznamu zvěře nabízené k odstřelu byl právě i rys. Cestovka již nabídku stáhla, přesto se trestnímu stíhání nevyhne. "Rozhodli jsme se, že to na ní podáme," uvedl včera Jiří Hejduk z České inspekce životního prostředí v Ústí.
 "Protože jde o chráněné zvíře, přichází v úvahu trestný čin poškozování životního prostředí," uvedl Miloslav Hrubeš, vedoucí krajské hospodářské kriminálky. Za to hrozí až tříleté vězení. Za pytláctví může lovec skončit na dva roky za mřížemi, v případě, že je členem organizované skupiny, mu hrozí až pět let vězení.

***

Někteří loví pro maso a kuši používají, protože není slyšet. Jiní ale střílí jen kvůli bezcitné zábavě. Jiří Šilha, mluvčí myslivců

Když jsem šla na posed, právě z něho utíkal muž s kuší v ruce. Už jsem ho nedohonila. Věra Bouzková, jednatelka mysliveckého spolku v Liberci

O autorovi: ARTUR JANOUŠEK, S přispěním Lucie Suché

Regionální mutace Mladá fronta DNES - severní Čechy

 

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.