Přihlásit

ČMMJ požaduje, aby stát určil únosné počty vlků, bobrů a vyder v ČR

Aktualizováno 6. 12. Českomoravská myslivecká jednota od státu chce, aby určil, v jakých oblastech a počtech je únosné, aby se v české přírodě vyskytovali vlci. Zástupci Jednoty to uvedli na dnešní tiskové konferenci. Podle myslivců je střílení vlků až poslední možností regulace, ale je třeba, aby ministerstvo životního prostředí a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) jasně stanovily počty vlků, které jsou v ČR únosné. Není podle nich například možné, aby se vlci dostávali do zastavěných lokalit. Podle mluvčí ministerstva Petry Roubíčkové ve chvíli, kdy se na českém území pohybuje pět až šest stálých smeček o celkovém počtu 50 zvířat, není stanovení optimálních počtů vůbec na pořadu dne.

Doporučený Ilustrační fotografie Pixabay Ilustrační fotografie Pixabay

ČMMJ se domnívá, že někdo do přírody vlky vypouští z domácích chovů. Usuzují tak mimo jiné z protilátek proti vzteklině u vlčice, kterou odborníci v srpnu odchytili v Krkonoších a která byla následně kvůli podezření na vzteklinu utracena. Protilátky nejspíš získala vakcinací, uvedli zástupci ČMMJ. ČMMJ požaduje, aby stát zavedl evidenci veškerých chovů vlků, která je podle zákona povinná.

Ministerstvo nemá potvrzené informace o tom, že by někdo vypouštěl vlky do přírody. Zpřísnění podmínek chovu vlků pak podle mluvčí nyní řeší ministerstvo zemědělství v novele zákona o ochraně zvířat proti týrání. "Další opatření, jako je právě zlepšení systému evidence chovů a sdílení informací mezi jednotlivými orgány státní správy, MŽP řeší, bylo dohodnuto sdílení evidence se Státní veterinární správou a tato opatření jsou zahrnuta také do připravovaného managementového plánu péče o vlka," dodala mluvčí.

Podle ní v případě, že se zvíře chová nestandardně, je možné požádat o výjimku ze zákona, a pak lze zvíře ulovit nebo odchytit. "Nutno dodat, že k takové situaci na území ČR doposud nedošlo a o udělení výjimky ani nikdo dosud nežádal. A samozřejmě, pokud by hrozilo bezprostřední ohrožení, napadení člověka vlkem, půjde o případ krajní nouze, který je řešen přestupkovým zákonem - tento postup byl mimo jiné použit letos v létě v případě odchytu zjevně nestandardně se chovající a nemocné vlčice v Krkonoších," dodala mluvčí.

Do konce loňského roku stát proplatil podle Jednoty škody způsobené vlky za 1,4 milionu korun, za každý rok z posledních tří let tak škody narostly trojnásobně. Aktuálně se řeší další škody za 27 milionů korun.
Problémy jsou podle ČMMJ i s přemnoženými bobry, ale také s vydrami. Český rybářský svaz požaduje snížení stavů vyder na únosný počet. Vydry jsou podle Pavla Vrány z Českého rybářského svazu už tak přemnožené, že hrozí ztráta českých původních druhů ryb, finanční kompenzace za škody podle něj nepomohou. Stát od začátku tisíciletí vyplatil jako odškodné 100 milionů korun, reálně ale jde o 20 až 30 procent skutečných škod, uvedl Vrána na tiskové konferenci.
Podle ČTK, 5. 12. 2018, redakce

Aktualizace 6. 12.: Doplněno o informace z ministerstva životního prostředí, podle ČTK 5. 12. 2018

Ilustrační fotografie Pixabay

Poslední změna: 6. prosinec 2018

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.