Přihlásit

Stát povolí odstřel nebezpečných jedinců jinak chráněného vlka

Ministerstva životního prostředí a zemědělství umožní odstřel nebezpečných a problematicky se chovajících jedinců jinak chráněného vlka. Při své návštěvě Moravskoslezského kraje dne 4. května to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Doporučený Stát povolí odstřel nebezpečných jedinců jinak chráněného vlka Foto www.pixabay.com

Vlčí smečky se v posledních letech vracejí do hor Moravskoslezského kraje. Jejich opětovné osidlování beskydských lesů ale působí problémy především chovatelům ovcí. Loni vlci v regionu zabili 80 farmářům 186 zvířat. Stát jim pak prostřednictvím krajského úřadu na kompenzacích vyplatil 1,3 milionu korun.

„Vlk se v posledních letech vrací do české krajiny, kam také patří. Jako vrcholný predátor pomáhá například k regulaci přemnožené spárkaté zvěře, která poškozuje lesy a působí škody zemědělcům. Do české přírody tak navrací rovnováhu. Je ale nutné, abychom byli připraveni i na případy, kdy někteří vlci mohou představovat riziko," řekl Hladík.

Případní problematičtí vlci budou loveni ve veřejném zájmu. „Jde o to, aby se předešlo případným kritickým situacím, které by mohli tito jedinci způsobit,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Taková dohoda je součástí vznikajícího plánu obou ministerstev na případné zásahy proti problematickým jedincům vlka. „V plánu je jasně definována spolupráce obou resortů na nalezení efektivního řešení a připravenost na případ, že problematická situace skutečně nastane," dodal Nekula. Vlk patří mezi zvláště chráněné druhy živočichů v ČR i EU, proto jsou v plánu popsány kroky, které je třeba přijmout, aby bylo možné situace při výskytu problematických jedinců operativně řešit.

Problematické chování konkrétních jedinců vlka může mít podle odborníků různý charakter, intenzitu i příčiny. Chování problematického vlka budou vyhodnocovat pohotovostní štáby. V nich budou například zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK), krajských úřadů, Českomoravské myslivecké jednoty či policie. Přizváni budou i zástupci dotčených obcí, mysliveckých sdružení i odborníci na danou problematiku. „Pohotovostní štáb podle charakteru nastalé situace operativně rozhodne o vhodných opatřeních, od odstranění nevhodných podnětů a zamezení vznikajícího problematického chování prostřednictvím prevence, přes odstrašení až po případné odstranění problematického jedince,“ uvedl Hladík.

Na přípravě plánu se podíleli i pracovníci AOPK. „Jsme tam ve shodě. Důležité je, aby se zástupci delegovaní do štábů o situaci bavili. Aby se zvýšil monitoring dané lokality například instalací fotopastí. Pak se situace musí vyhodnotit a přijmout konkrétní opatření. V krajním případě může jít i o odstranění z populace,“ uvedla mluvčí agentury Karolína Šůlová.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (zvolen za ANO) uvedl, že v kraji vlci loni zabili 186 zvířat. Letos zatím dva kusy. „To je ale dané tím, že ještě nezačala sezona pasení stád na loukách,“ řekl. Dodal, že kromě kompenzací za škody napáchané predátory, což bylo loni 1,3 milionu korun a v roce 2021 okolo 600 000 korun, kraj vypsal také dva dotační programy pro chovatele na zajištění stád.

„Toto je podle mého názoru cesta, kterou máme jít. Farmářům jsme vyplatili 6,7 milionu korun. Žádostí jsme obdrželi 77. Peníze mohou použít například na pořízení oplocení či nákup ovčáckých psů,“ uvedl Vondrák. Osobně by z lovu vlků radost neměl. „Jako milovník zvířat bych o tom nerad slyšel,“ řekl. Dodal ale, že tato debata se musí vést na odborné úrovni.

Vlci se do Slezských Beskyd vrátili už před několika lety. První rozmnožování na české straně pohoří zdokumentovali vědci v létě 2020. Z genetických analýz vyplývá, že přísluší ke karpatské vlčí populaci. Smečka se pohybuje jak na české, tak na polské straně. Letos pozorování potvrdila další mláďata.

Únorové mapování velkých šelem v Beskydech potvrdilo výskyt rysů a vlků, zatímco přítomnost medvědů prokázána nebyla. Vlci se v CHKO Beskydy vyskytují častěji než dříve. Zasahují sem aktuálně tři vlčí smečky. Kromě vlčích smeček se tu vyskytuje jeden vlčí pár a minimálně jeden vlk samotář. Celkem jde v jednom kalendářním roce asi o 20 až 25 vlků. Z tohoto počtu se zde ale asi jen deset zvířat vyskytuje celoročně.

Podle ČTK, 4. 5. 2023, red.

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.