Přihlásit

Sněmovna schválila nový zákon o zbraních, podle kterého by prodejci museli hlásit podezřelé nákupy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR v pátek 26. ledna schválila ve třetím čtení nový zákon o střelných zbraních a střelivu, který má ukládat prodejcům zbraní povinnost hlásit podezřelé obchody, umožnit zabavit zbraně kvůli bezpečnostnímu riziku nebo zkrátit lhůtu pro lékařské prohlídky držitelů zbraní. Novelu nyní bude projednávat Senát.

Doporučeno Sněmovna schválila nový zákon o zbraních, podle kterého by prodejci museli hlásit podezřelé nákupy Foto archiv Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

Podle ČTK poslanci navzdory nesouhlasu ministerstva vnitra do vládního návrhu vložili dosavadní ustanovení, které zachovává právo pořizovat, vlastnit a nosit zbraně za zákonných podmínek. Dodatečné změny zákona kvůli prosincové střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy žádný z poslanců nenavrhoval. Členové dolní parlamentní komory se shodli s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) na tom, že se některá opatření pokusí zavést ještě letos dílčí novelou platného zákona.

Novela by například mohla uložit prodejcům zbraní povinné ohlášení podezřelých obchodů dříve než od roku 2026, kdy má nový zákon kvůli modernizaci a digitalizaci centrálního zbraňového registru a jeho propojení s dalšími policejními a zdravotními evidencemi nabýt účinnosti.

Nový zákon zkracuje z deseti na pět let lhůtu pro pravidelný přezkum zdravotní způsobilosti držitelů zbraní, zahrnuje možnost policie případně nařídit tuto prohlídku kdykoli. Ošetřující lékaři mají do budoucna získat přístup do centrálního registru zbraní a ověřovat, zda je jejich pacient držitelem zbrojního průkazu. Lékař, který zjistí, že jeho pacient trpí nemocí, vadou nebo stavem, které omezují jeho zdravotní způsobilost, má mít podle nového předpisu povinnost oznámit tento fakt bez zbytečného odkladu policii.

Dílčí novela by mohla ještě letos zavést povinné specializované psychologické vyšetření pro nové žadatele o zbrojní oprávnění, případně o tom bude moci rozhodnout vláda na základě zmocnění podle nového zákona. Platný zákon psychologický posudek nevyžaduje, praktický lékař, který osvědčuje zdravotní způsobilost žadatele, si pouze může vyžádat také posudek psychologa. 

Zákon by měl dát orgánu veřejné moci možnost zadržet zbraně jejich držitelům v případě zjištění bezpečnostního rizika, například kvůli vyhrožování na sociálních sítích. Opozice se obávala zneužívání této možnosti, podle ministerstva vnitra ale bude muset policie zadržení zbraně zdůvodnit a bude možné jej přezkoumat soudně.

Nový zákon by měl také povolit pouze držitelům zbrojního průkazu pořízení zbraně typu flobert, i když to podle opozičních poslanců povede k zániku jejich českých výrobců. Snahu opozice o zachování specializovaného režimu pro takzvané flobertky Sněmovna nepodpořila, podle ministerstva vnitra by to nebylo v souladu s evropskou zbraňovou směrnicí.

Do budoucna má zákon zajistit to, že papírové zbrojní průkazy či licence nahradí elektronická oprávnění k používání zbraní v centrálním zbraňovém registru. Novela by ale zajistila různé možnosti, jak oprávnění prokázat. Kromě elektronického způsobu ponechává i konzervativnější, jako je vydávání zbrojních listů na kontaktních místech veřejné správy. Ruší také místní příslušnost, takže držitelé zbraní už nebudou muset vyřizovat záležitosti pouze v kraji, kde mají trvalý pobyt.

Mezi novinky patří rovněž zavedení další kategorie zbraní či zjednodušení struktury zbrojních oprávnění. Ponechány mají být dva druhy zbrojního oprávnění ze současných pěti skupin zbrojního průkazu a tři skupiny zbrojních licencí ze současných deseti.

Podle ČTK

 

Poslední změna: 02.02.2024 8:53

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.