Přihlásit

Silva Regina 2024

Od 7. do 11. dubna t. r. se na brněnském výstavišti konal 16. ročník mezinárodního lesnického a mysliveckého veletrhu Silva Regina, po šesti letech společně s veletrhy Techagro a Biomasa. Letos obnovený veletržní trojlístek obsadil čtyři pavilony a všechny přilehlé volné plochy a přivítal téměř 65 tisíc návštěvníků.

Doporučeno Silva Regina 2024

Historicky největší SILVA REGINA

Veletrh Silva Regina zaplnil historicky největší plochu. Do pavilonu Z bylo soustředěno vše související s myslivostí a též téma biomasa. Lesní techniku návštěvníci našli v pavilonu F a na volných plochách v okolí pavilonů Z, P a F. V oblasti lesní techniky se představila většina firem působících na českém trhu. V expozicích mohli návštěvníci vidět stroje pro těžbu a prvotní zpracování dřeva, stroje pro manipulaci, přibližování dřeva a jeho přepravu.

Významný podíl návštěvníků tvořili lesničtí a myslivečtí odborníci a studenti odborných škol. Odbornost veletrhu podtrhla také účast institucí a univerzit, například Ministerstva zemědělství, Lesů České republiky (Lesů ČR), s. p., Vojenských lesů a statků České republiky (VLS), s. p., České lesnické společnosti, Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v České republice, Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně či Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze.

Myslivost v pavilonu Z

Přibližně čtvrtinu pavilonu Z obsadili vystavovatelé v oboru biomasa, zbytek výstavní plochy tvořil mix expozic výše zmíněných státních institucí, škol a prodejních stánků komerčních vystavovatelů. Část plochy zabralo pódium, kde po celou dobu výstavy probíhal pestrý doprovodný program, s lavičkami pro návštěvníky. Skladba komerčních vystavovatelů odpovídala standardu prodejních mysliveckých výstav. Do Brna přijely představit své zboží a služby jak větší firmy z oboru lovecké výzbroje a výstroje (např. Binox, Esako Sýkora Arms, Leica Camera, Night Pearl – Záhoří Rudel, STV Arms, Svět dalekohledů, Swarovski Optik, Tenolix či ThermFox), tak obchodníci s oblečením a obuví do přírody (např. C. I. T. trade, BANNER, Hanzel, Luko, Margita, Petex) a také různí dovozci, výrobci či prodejci potřeb pro myslivce (např. Artipel, Expal, Ing. Michal Zubíček). K vidění byly i automobily do terénu. Valná většina vystavovatelů byla z České republiky, ale zastoupení mělo i Maďarsko, Polsko a Slovensko.

Svůj stánek mělo na výstavě tradičně také nakladatelství a vydavatelství Lesnická práce, které vydává Svět myslivosti. Kromě nabídky knih a časopisů představilo nový projekt Forest for Future připravený s využitím umělé inteligence. Virtuální hajný František bude průvodcem českou krajinou, usnadňujícím komunikaci vlastníků nebo správců lesa s veřejností. V této souvislosti se logicky nabízí i využití pro myslivost. 

Letošní ročník veletrhu Silva Regina byl co do obsazené výstavní plochy sice historicky největší, ale v myslivecké části chyběli ve srovnání s minulostí někteří dřívější stálí vystavovatelé – např. Česká zbrojovka, Kozap, Les a zahrada, Meopta nebo Sellier & Bellot. Neúspěšný byl také ten, kdo hledal chalupu Českomoravské myslivecké jednoty. Již v roce 2022, kdy se Silva Regina konala poprvé po vynucené covidové přestávce, zůstal neobsazen první ochoz, a tak tomu bylo i letos. Zatímco do roku 2018 byla část nekomerčních expozic a doprovodného programu soustředěna právě tam, letos se vše včetně restaurace vešlo do přízemí.

Doprovodný program

Doprovodný program na pódiu v hale Z moderovaný Petrem Joo oslovil jak odborníky z řad lesníků a myslivců, tak širokou veřejnost. Velké pozornosti se těšila prezentace legendární jelení trofeje Franze Vogta z roku 1935, která se vloni po více než 80 letech vrátila do České republiky (Svět myslivosti č. 9/2023). Její příběh přiblížili návštěvníkům doc. Ing. Miloslav Vach, CSc., a Ing. Jan Škopík, který získal též shozy tohoto jelena z roku 1930. I ty zde byly k vidění. Vogtova nejslavnější trofej byla takto na výstavě naposledy prezentována v roce 1938 v Praze.

Pozornost mnoha návštěvníků z řad myslivců poutaly trofeje u stánků Lesů ČR a VLS, paroží kapitálních jelenů z obory Obelisk, trofeje z okolí Brna vystavené v rámci okresní přehlídky, jelení shozy ze sbírky Ing. Michala Zubíčka atd.     

V neděli a v pondělí mohli návštěvníci přihlížet soutěži v dřevorubeckém sportu Stihl Timbersport, v němž na brněnském výstavišti premiérově soutěžily i ženy.

Téma myslivost na výstavišti v Brně

Další ročník veletrhu Silva Regina by se měl konat opět za dva roky. Termín zatím nebyl stanoven. Uvidíme, zda se pořadatelům příště povede získat zpět některé pravidelné vystavovatele z minulých let, po nichž se letos návštěvníci ptali. Roční přestávku vyplní na brněnském výstavišti Národní výstava myslivosti, která je naplánována na 27. až 30. dubna 2025.

Redakce
Foto archivy redakce a Veletrhů Brno, a. s.

Poslední změna: 16.05.2024 17:24

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.