Přihlásit

Oblast intenzivního lovu černé zvěře byla výrazně rozšířena

Státní veterinární správa (SVS) ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství s ohledem na šíření afrického moru prasat (AMP) v sousedním Polsku rozhodla o výrazném rozšíření oblasti s intenzivním lovem prasat divokých podél hranic České republiky s Polskem. Oblast, v níž je vypláceno zástřelné za ulovená prasata divoká a zvýšené nálezné za nalezené uhynulé kusy černé zvěře se proti dosavadnímu stavu rozšíří přibližně pětinásobně.

Doporučený Oblast intenzivního lovu černé zvěře byla výrazně rozšířena Zdroj: SVS ČR

Oblast s intenzivním lovem byla vymezena loni v listopadu po jednání ústřední nákazové komise. Až dosud se rozkládala v nejrizikovějších oblastech Libereckého a Ústeckého kraje, mezi Hřenskem a Harrachovem. Nyní pokračuje dál podél česko-polské hranice na východ a zasahuje příhraniční oblasti Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Ve vnitrozemí vymezují oblast silnice pokračující od Liberce přes Železný Brod až po a Frýdlant nad Ostravicí a hraniční přechod se Slovenskem Bílá – Klokočov. Komunikace vedou přes Trutnov, Rychnov nad Kněžnou, Žamberk, Hanušovice, Jeseník, Bruntál, Ostravu, Frýdek-Místek (viz mapu). Vyhlášení této oblasti platí ode dne 1. prosince 2021.

„Hlavním impulsem k rozšíření oblasti s intenzivním lovem jsou aktuální případy hlášené z polského vnitrozemí, které svědčí o šíření afrického moru prasat napříč polským územím. Především došlo k prolnutí dosud oddělených oblastí s výskytem AMP na východě a západě Polska, to bylo hlavním důvodem pro rozšíření oblasti s intenzivním odlovem.“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Cílem opatření bylo (a je i nadále) intenzivní vyhledávání uhynulých kusů a snižování hustoty populace prasat divokých. Motivovat lovce k intenzivnějšímu lovu v této oblasti má zástřelné ve výši 2000 Kč za ulovený kus. K ještě důslednějšímu vyhledávání uhynulých kusů a jejich včasnému odklízení by mělo přispět zvýšení nálezného na 3000 Kč za kus. Ve zbytku České republiky nálezné nadále zůstává na 2000 Kč za divočáka. I po rozšíření oblasti zůstane výše vypláceného nálezného i zástřelného na uvedené úrovni. Místo současných přibližně 1400 km² se nyní bude týkat honiteb o rozloze okolo 7200 km².

„Chtěl bych vyzvat všechny myslivce, aby se zapojili do intenzivního lovu. Je nesmírně důležité snížit co nejvíce populaci prasete divokého, bez toho nedokážeme případnému šíření nemoci efektivně čelit. Uvědomuji si, že myslivce to stojí hodně času, nicméně pokud se na odstřel nezaměříme nyní, mor může populaci prasat zcela zdecimovat,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman. Opětovně také apeluje na všechny chovatele domácích prasat, aby své chovy dostatečně zabezpečili a zodpovědně dodržovali veškerá pravidla biologické bezpečnosti chovů.

Za dobu existence oblasti s intenzivním lovem v Ústeckém a Libereckém kraji ulovili myslivci 5175 kusů a nálezci nahlásil nález 146 uhynulých prasat divokých. Vyplaceno dosud bylo 9 040 000 Kč.

Podle tiskové zprávy SVS ze dne 1. prosince 2021, red.

 

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.