Přihlásit

Na Slovensku byl podle ministra zastřelen medvěd, který zranil několik lidí

Na Slovensku byl v úterý zastřelen medvěd, který před více než týdnem zranil několika lidí ve městě Liptovský Mikuláš. Na sociální síti to dnes napsal slovenský ministr životního prostředí Tomáš Taraba. Slovenská vláda na dnešním jednání schválila návrh ústavního zákona, který má umožnit plošné odstřely medvědů pohybujících se v okolí měst a vesnic.

Doporučeno Na Slovensku byl podle ministra zastřelen medvěd, který zranil několik lidí Ilustrační foto pixabay.com/ambquinn

Podle ministra se šelmu podařilo identifikovat pomocí dronu s technologií biometrie. Medvěd se do hustě obydlené části Liptovského Mikuláše dostal 17. března z okolních hor, kam se následně zase vrátil. 

Slovenské úřady po incidentu nasadily na vypátrání a likvidaci medvěda zásahový tým. Úřady také v několika regionech vyhlásily kvůli medvědům mimořádnou situaci, která v praxi zjednodušuje výkon různých opatření.

Na internetu se v této souvislosti objevily spekulace, že úřady ve snaze uklidnit veřejnost nařídily usmrtit jakéhokoli medvěda, který věkem a hmotností bude odpovídat šelmě, která do města na severu Slovenska pronikla. Představitel ministerstva životního prostředí tuto informaci, která se objevila na zpravodajském portálu Aktuality.sk, popřel. 

Slovenský europoslanec za opoziční hnutí Progresivní Slovensko (PS) a ekolog Michal Wiezik ale tvrdí, že zásahový tým zastřelil jinou šelmu, a to zhruba 67kilogramovou samici, zatímco medvěd, který způsobil problémy v Liptovském Mikuláši byl považován za osmdesáti až stokilogramového samce. Wiezik zpochybnil i to, zda byl samotný postup při odstřelu v souladu se zákonem, protože podle evropského a slovenského práva je odstranění problémového medvěda až poslední možností.

Státní ochrana přírody, což je odborná organizace ministerstva životního prostředí, uvedla, že tříletou medvědici identifikovala pomocí počítačového programu, který porovnal fotografie útočící šelmy z Liptovského Mikuláše se snímky a videonahrávkami z dronů. 

Téma střetů medvědů s lidmi a možného přemnožení této chráněné šelmy loni na Slovensku zasáhlo do kampaně před předčasnými parlamentními volbami. Představitelé nynější vládní koalice tehdy tvrdili, že stát nevystupuje dostatečně rázně vůči medvědům, kteří zranili lidi. Někteří politici či instituce také zpochybnili dřívější studii ochranářů a vědců z českých univerzit, podle které medvědí populace na Slovensku čítá nanejvýše 1275 zvířat. Letos v lednu pak úřady představily záměr, který má zjednodušit a zrychlit postup při zásazích proti problémových medvědům.

Slovenská vláda chce značně uvolnit podmínky k odstřelu medvědů, na schválení navrhovaného ústavního zákona ale bude ve sněmovně potřebovat hlasy opozice. Podle Taraby předloha počítá s tím, že medvěda bude možné zastřelit, aniž bylo vydáno příslušné povolení a šelma napadla člověka, už tehdy, když se zvíře dostane k blízkosti měst a vesnic. Návrh ohledně zjednodušení odstřelu medvědů v podobě ústavního zákona zdůvodnil snahou zajistit, že jej nebude moci posoudit ústavní soud.

Podle ČTK

Poslední změna: 27.03.2024 21:03

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.