Přihlásit

Meopta změní majitele, stane se jím americký investor

Firmu Meopta odkoupila podle informací Hospodářských novin za necelých 700 milionů eur (přibližně 16 miliard korun) nadnárodní private equity fond Carlyle Group. Obě strany se podle informací deníku dohodly v sobotu večer.

Doporučený Meopta změní majitele, stane se jím americký investor Foto archiv redakce

Mezinárodní společnost kroužila okolo firmy z Přerova už delší dobu. Přerovská firma prorazila zejména díky svým pozorovacím a zaměřovacím a puškohledům, které našly využití jak mezi myslivci, tak v biatlonu. Momentálně společnost vydělává především na aplikacích pro polovodičový průmysl či zdravotnictví, čímž se byznys s hledími přesunul na vedlejší kolej.

Po skonu Paula Rausnitze, dlouholeté hlavy velikána na poli optiky, společnost převzal jeho synovec Gerald Rausnitz, Čechoameričan, který do Meopta Group zapojil také svého syna Davida. Ten se podílí na strategickém řízení společnosti, zvláště její americké části.

Pod novým vedením se společnost se sídlem v Přerově stále více soustředila na rozvoj technologií a nejmodernější optiku. A zaujala hned několik zahraničních kupců.

Carlyle Group přitom ve vyjednáváních dlouho zaostávala za německou společností Carl Zeiss, která vyhlížela strategické propojení dvou etablovaných výrobců optiky. Jednání mezi oběma stranami se však táhla příliš dlouho, což se nakonec Němcům vymstilo.

Nejdůležitější část firmy Meopta – optika vykázala podle dostupných statistik za rok 2021 tržby v hodnotě 3,6 miliardy korun a čistý zisk přes 800 milionů. Za rekordními částkami stojí zejména polovodičový boom. Optická zařízení Meopty se totiž používají i při výrobě čipů.

Konečná prodejní částka se přesto nevyšplhala tak vysoko, jak si zástupci Meopty představovali, původně se údajně jednalo dokonce o jedné miliardě eur.

Pro Carlyle Group nejde o první český nákup. Ještě před uzavřením dosud největší transakce v tuzemském byznysu už totiž nadnárodní společnost ovládla český start-up Phrase, který spravuje a vyvíjí cloudové služby pro jazykové překlady.

Podle forbes.cz, 29. 5. 2023, red.

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.