Přihlásit

Hradecký kraj rozšíří území, kde za daných podmínek půjde lovit problémové vlky

Královéhradecký kraj rozšířil území, kde bude možné za předem daných podmínek lovit problémové vlky. Umožní to opatření, které kraj tento měsíc vydal. Nařízení začne platit koncem března a nahradí povolení výjimek na lov problémových vlků podle zákona o ochraně přírody a krajiny.  

Doporučeno Foto: Pixabay Foto: Pixabay

Opatření platí celoplošně na rozdíl od výjimky, kterou kraj vydal loni v létě.

Kraj vydal výjimku kvůli ztrátě plachosti několika jedinců v Podkrkonoší, opatření se týkalo 17 honiteb na Trutnovsku mimo území Krkonošského národního parku. Odstřel vlka obecného v tomto režimu v kraji dosud aktivován nebyl.

Ministerstvo zemědělství po přezkoumání rozhodnutí krajského úřadu z loňského léta podle hejtmanství dospělo k závěru, že povolení výjimky podle zákona o myslivosti bylo v pořádku. Ministerstvo životního prostředí kraji rozhodnutí vrátilo k dopracování, protože v dokumentu podle něj chyběla jednoznačná definice a podrobná specifikace činností, které jsou povolovány, a nedostatečně byla také odůvodněna převaha jiného veřejného zájmu nad zájmy ochrany přírody.

„Královéhradecký kraj nyní vydal opatření obecné povahy, které nahradí povolení výjimek dle zákona o ochraně přírody a krajiny. V tomto opatření už jsou opraveny nedostatky, na které ministerstvo životního prostředí poukázalo. Kraj tak může jednat v zájmu prevence závažných škod zejména na dobytku a ostatních typech majetku a v zájmu veřejného zdraví nebo veřejné bezpečnosti,“ řekl mluvčí Královéhradeckého kraje Dan Lechmann.

Královéhradecký krajský úřad loni jako první v ČR vydal výjimku na lov problémových jedinců vlka obecného. Nejde o bezprostřední povolení k odstřelu, ale o administrativní rámec, který po vyčerpání všech možností na zapuzení vlka lov umožní. Případný odstřel je až poslední možností a bude mu předcházet posouzení v tzv. pohotovostním štábu. „Na tom se nic nemění, s tím počítá také nové opatření,“ dodal Lechmann.

Na Broumovsku a v přilehlých oblastech Trutnovska žijí vlci, kteří občas zaútočí na hospodářská zvířata, zejména ovce. Někteří místní farmáři dlouhodobě požadují odstřel vlků, který je ale vzhledem k ochraně těchto šelem nelegální. Trvalý výskyt vlka obecného byl nedávno potvrzen také v Krkonoších.

ČTK

Poslední změna: 15.03.2024 8:25

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.