Přihlásit

EU Francii zakázala lov zpěvných ptáků na lepivou návnadu (ČTK)

Doporučený EU Francii zakázala lov zpěvných ptáků na lepivou návnadu (ČTK)

Lucemburk 17. března (ČTK) - Tradiční francouzská metoda lovu zpěvných ptáků na lepivou návnadu je nelegální a Francie ji nesmí povolit. Dnes o tom rozhodl Soudní dvůr Evropské unie a vyhověl tak ochráncům zvířat, píše agentura Reuters. Tradiční charakter této metody není podle soudu dostatečným důvodem pro její zachování.

Francie byla jedinou zemí v Evropské unii, která povolovala lov ptáků pomocí lepidla na kmenech stromů nebo nástrah a sítí, a to navzdory unijnímu zákazu z roku 1979. Francie dosud umožňovala "selektivní a kontrolovaný" lov v "omezeném množství" na základě dekretu z roku 1989. V srpnu 2020 povolení pozastavil prezident Emmanuel Macron, dnešní verdikt soudu otevřel cestu k definitivnímu zákazu.

"Členský stát nemůže umožnit použití metody odchytu ptáků, která vede k vedlejším úlovkům, pokud tyto vedlejší úlovky mohou dotyčným druhům způsobit jinou než zanedbatelnou újmu," píše se v rozsudku.

Rozhodnutí soudu považuje za své vítězství asociace na ochranu ptactva Bird Protection Association, která proti této metodě dlouhá léta bojovala, uvádí Reuters. Zákaz vítá i francouzská ministryně životního prostředí Barbara Pompiliová. Naopak lovecká sdružení ve Francii proti dnešnímu verdiktu chtějí nadále bojovat.

Lovci považují lov na lepidlo za tradiční řemeslo. Návnada přiláká drobné zpěvné ptáky, jejich zpěv pak další jedince, které lovci pochytají. Ve Francii byla tato metoda povolena vždy jen po část sezony, v pěti oblastech na jihu země a celkem se smělo pochytat 40.000 ptáků. Exempláře jiných než povolených druhů lovci očistili od lepidla a pouštěli zpět na svobodu. Podle ochránců zvířat to ptákům přesto uškodilo.

 
Poslední změna: 18. březen 2021

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.