Přihlásit

Binokulár Solognac 500 10×42 – univerzální pomocník, který vyniká na šoulačkách

V roce 2010 byla v České republice otevřena první prodejna ze sítě největšího světového prodejce sportovního zboží Decathlon. Ten má ve své nabídce kromě oblečení, obuvi a vybavení pro všechny sporty i potřeby pro myslivce. Dnes u nás má firma původem z Francie již 25 obchodů a mezi našimi myslivci spoustu spokojených zákazníků, pro něž hraje při výběru zboží velkou roli poměr cena/výkon. Kromě jiného si mohou vybírat z řady zaměřovacích a pozorovacích dalekohledů Solognac. Redakce Světa myslivosti měla možnost v polovině letošního srpna otestovat binokulár Solognac 500 10×42.

 

Binokulár Solognac 500 10×42 – univerzální pomocník, který vyniká na šoulačkách Foto archiv redakce

Firma Decathlon má ve své nabídce vlastní produktovou řadu pozorovacích dalekohledů Solognac určenou pro myslivost. Přístroje se zvětšením od 10×32 až po 8×56 jsou rozděleny do sérií 100, 500 a 900. Dalekohledy jsou pro firmu Decathlon vyráběny v Číně, což je dnes běžný postup u řady značek.

 

Popis přístroje

Solognac 500 10×42 je kompaktní univerzální dalekohled, který lze využívat jak na čekaných, tak na šoulačkách. Přístroj má klasické ovládání – zaostřuje se jak centrálním středovým ostřením (obě části dalekohledu najednou), tak zvlášť každý okulár. Na pravém okuláru lze provést dioptrickou korekci. Vícevrstevná povrchová úprava čoček významně snižuje odraz světla a zvyšuje světelnost, jas a kontrast. V dalekohledu je použit střechový hranol BaK4. Tělo přístroje je pogumované, takže při používání nehrozí nežádoucí „cinknutí“, když uživatel nechtěně zavadí o dalekohled knoflíkem na oděvu, jezdcem zipu a podobně. Zorné pole v 1000 metrech je 105 metrů. Přístroj je plněn dusíkem pro zamezení vnitřního zamlžování a je vodotěsný. Výrobce dodává dalekohled s pryžovou krytkou okulárů, krytkami objektivů, popruhem a pouzdrem.

 

Solognac 500 10×42 – základní technické údaje

 

Zvětšení

10×

Průměr objektivu

42 mm

Zorné pole v 1000 m

105 m

Vodotěsný

ano

Plněný dusíkem

ano

Rozměry

150 × 130 × 52 mm

Hmotnost

610 g

Cena

2999 Kč

 

 

Zkušenosti z terénu

Redakce měla přístroj zapůjčen v průběhu srpna, takže se logicky nabízelo jeho využití při srnčí říji. Dalekohled byl testován ve smíšené honitbě s výbornými stavy srnčí a černé zvěře, při večerních a ranních čekaných a šoulačkách. Přístroj měli kromě redaktora k dispozici postupně dva další myslivci.

Ovládání přístroje je snadné, zaostřování bezproblémové, plynulé, stejně jako dioptrická korekce. Jeden z testovačů nosí brýle a ani on neměl s používáním dalekohledu potíže. Všichni testovači se shodli na tom, že Solognac 500 10×42 je výborným pomocníkem hlavně na šoulačkách. Při tomto způsobu lovu vyniknou kompaktní rozměry a nízká hmotnost (610 g). Pogumování a ergonomický tvar těla se zdrsněním úchopových ploch usnadňují manipulaci s přístrojem. Dalekohled lze samozřejmě využívat také na čekaných, ale limitem jsou světelné podmínky. Použití je možné i za stmívání, ale v této fázi již většina myslivců volí raději dalekohled 8×56, nebo v dnešní době přístroj pro noční vidění či termovizi. Ale to už bychom se bavili o jiném způsobu lovu.

Jak již bylo uvedeno, přístroj je dodáván s krytkami okuláru a objektivů. Ty druhé však nejsou při lovu příliš praktické, neboť jsou upevněny tak, že překážejí, a proto nebyly při lovech používány.

 

Celkové shrnutí

Solognac 500 10×42 se řadí mezi přístroje s výborným poměrem cena/výkon. Během čtrnáctidenního testování nebyly k práci s ním ze strany testovačů žádné připomínky. Přístroj je lehký, použitelný jak při lovu na čekané, tak zejména na šoulačkách. Svému majiteli odvede práci, kterou od něj očekává. Kdo hledá přístroj z kategorie cenově dostupných a přitom spolehlivých, pro toho je Solognac 500 10×42 dobrá volba.

Redakce

Konktakt: Decathlon

 

Poslední změna: středa, 09 září 2020 10:57
(1 Hlasovat)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.