Přihlásit

Rarita 2019 speciál – daněk a sika: Vyhlášení výsledků

Redakce Světa myslivosti vyhlásila letos v lednu u příležitosti 20 let vydávání časopisu speciální variantu klání o nejzajímavější raritní trofej, v němž soutěžily trofeje daňka evropského, siky japonského a siky Dybovského. Nyní přinášíme výsledky.

Doporučený Fotografie Václav Přibáň Fotografie Václav Přibáň

Partneři soutěže

Do soutěže bylo k termínu uzávěrky 12. února 2019 přihlášeno celkem 31 daňčích trofejí a 41 trofejí jelena siky. Z daňčích trofejí pocházelo 26 z České republiky a pět ze Slovenska, trofeje siků byly všechny z Česka. Co se týče typu chovu, 16 daňčích trofejí bylo z volných honiteb a 15 z obor, v případě siků mělo 40 trofejí původ ve volných honitbách (všechno byli sikové japonští) a jedna byla z obory (sika Dybovského). Nicméně je třeba uvést, že v soutěži byly posuzovány trofeje z obor i volných honiteb společně. Dne 20. února byly fotografie všech trofejí, rozdělené do kategorií Daněk a Sika (japonský i Dybovského), zveřejněny pouze pod čísly na internetových stránkách www.svetmyslivosti.cz. Každý snímek bylo možné zvětšit, trofej si prohlédnout a posoudit ji.

HODNOCENÍ POROTY
Desetičlenná odborná porota ve složení Ing. Vít Čelko, Ing. Stanislav Dvořák, Ph.D., Josef Figura, Ján Flámik, Ing. Jiří Frič, doc. Ing. Vladimír Hanzal, CSc., Milan Koutný, Ing. Zdeněk Macháček, Ph.D., Ing. Jan Němický a Štěpán Stanický hodnotila trofeje body na stupnici 1–10.

Daňci
Mezi daňčími trofejemi zvítězila trofej z obory Nezdřev (okres Plzeň jih), která získala 90 ze 100 možných bodů. Odhadem osmiletého daňka s mohutnými, atypicky členěnými lopatami ulovil Jozef Němec, jenž obdrží cenu v podobě pozorovacího dalekohledu Hawke Endurance ED 8x 42 a zaměřovacího dalekohledu Hawke Vantage 4x32 AO, které do soutěže věnovala firma PROARMS CZ, spol. s r. o.
Druhé místo obsadila s 80 body rovněž silná trofej pětiletého daňka s výrazným vykrojením na obou lopatách, uloveného ve volné honitbě Mysliveckého spolku Koráb Kdyně na Domažlicku. Šťastným lovcem a díky umístění své trofeje v soutěži i majitelem fotopasti Predator XW Camo od firmy Ing. Roman Jelínek, Ph.D. – Les a zahrada je Ing. Zdeněk Vejvoda.
Na třetím místě skončila se 77 body trofej také pětiletého daňka, jenž byl uloven Jiřím Kvasníkem v Czerninské honitbě Dymokury (volná honitba v okrese Nymburk). Na první pohled zaujme rozdvojenou pravou lodyhou, díky čemuž na ní došlo k vytvoření dvou lopat. Lovci bude zaslán zavírací lovecký nůž od známého výrobce – společnosti Mikov, s. r. o.

Daněk

Sikové
V kategorii siků udělili porotci nejvíce bodů (89) trofeji Zdeňka Šáchy. Důvodem vysokých bodových známek byly dvě lodyhy vyrůstající z pravé pučnice. Trofej pětiletého jelena pochází z volné honitby Hradiště (režijní honitba Vojenských lesů a statků České republiky, s. p., divize Karlovy Vary, okres Karlovy Vary) a jejímu lovci jistě udělá radost cena, kterou je pozorovací dalekohled Meopta MeoPro 8x56 HD od firmy Meopta – optika, s. r. o.
Druhé místo patří trofeji siky, jehož ulovil Jan Klíma rovněž v honitbě Hradiště. Paroží lopatkovitého tvaru s počtem výsad pro siky atypickým nasadil odhadem osmiletý jelen. Trofej získala 84 bodů a jejímu lovci bude doručena sada podložek pod trofeje od firmy ARTURE Art & Nature, s. r. o.
Třetí místo vybojovala díky 78 bodům trofej čtyřletého siky uloveného Miroslavem Petrákem ve volné honitbě Hubert Chodová Planá na Tachovsku. Stejně jako s bronzovou příčkou u daňků je s tímto umístěním také u siků spojena cena v podobě loveckého nože od firmy Mikov.

Sika

TROFEJE ČTENÁŘŮ
Kupón pro čtenářské hlasování byl otištěn v březnovém čísle Světa myslivosti. Čtenáři, kteří se chtěli do hlasování zapojit, na něj uvedli své pořadí trofejí na prvních deseti místech v kategoriích Daněk a Sika a poštou ho poslali do redakce. Datem uzávěrky pro přijímání hlasovacích kupónů ve čtenářském hlasování byl 22. březen. V redakci následně proběhlo sčítání podle principu, že trofej uvedená na prvním místě získala deset bodů, na druhém devět bodů atd. Po sečtení bodových hodnot ze všech zaslaných kupónů bylo k dispozici i celkové pořadí podle čtenářů.
V kategorii daňčích trofejí se čtenářům stejně jako porotcům nejvíce líbila trofej Jozefa Němce, která nasbírala 524 bodů. Ke shodě mezi čtenáři a porotou došlo i na druhém místě, jež obsadila trofej Ing. Zdeňka Vejvody (514 bodů). „Bronz“ získala u čtenářů trofej Ing. Jaromíra Šimonka (390 bodů). Desetiletý daněk, kterého ulovil v oboře Podčejk (okres Mladá Boleslav), skončil podle poroty na 4. místě.
Obdobným způsobem, co se týče prvenství, skončilo i čtenářské hlasování v kategorii siků: nejvíce bodů – celkem 576 – obdržela trofej Zdeňka Šáchy. Druhé místo obsadila trofej dvanáctiletého siky s lopatkovitými lodyhami, jehož ulovil Ing. Josef Bareš ve volné honitbě Kladská (režijní honitba Lesního závodu Kladská, Lesy České republiky, s. p.; 496 bodů; podle poroty 4. místo). Třetí příčka patří trofeji siky s lodyhami tvarem rovněž připomínajícími lopatky. Lovcem pěti- až šestiletého jelena z honitby Honebního společenstva Bochov Kozlov (okres Karlovy Vary) je MUDr. Jan Sychrava. Trofej získala 392 bodů (podle poroty se umístila na 8. místě).
Lovci uvedených trofejí obdrží publikace z nakladatelství a vydavatelství Lesnická práce.
Z došlých hlasovacích kupónů jsme vylosovali deset, jejichž odesílatelům zašleme knižní dárek. Vylosovanými jsou Tomáš Cibulka z Nové Vsi (okr. Kolín), Jan Červenka z Malé Morávky (okr. Bruntál), Ivan Hoch z Václavovic (okr. Ostrava), Štěpán Janda z Horních Stakor (okr. Mladá Boleslav), Jiří Kratochvíl z Lobče (okr. Mělník), Michaela Mackovíková z Lukova (okr. Zlín), Ing. Václav Němec z Chotiměře (okr. Domažlice), Miroslav Prokeš z Kyjova (okr. Hodonín), Vendula Staňková z Tachova a Jiří Švec z Mimoně (okr. Česká Lípa).

Čtenářské hlasování – daňci – deset nejlepších trofejí

Pořadí  Trofej Body
1. Jozef Němec, 27. 1. 2018, 8 let, Nezdřev, O (okr. Plzeň jih), 90 bodů 524
2. Ing. Zdeněk Vejvoda, 20. 9. 2015, 5 let, MS Koráb Kdyně, VH (okr. Domažlice) 514
3.  Ing. Jaromír Šimonek, 14. 10. 1998, 10 let, Podčejk, O (okr. Mladá Boleslav) 390
4.  Josef Mareš, 31. 8. 2018, 6–7 let, Český granát Podsedice, VH (okr. Litoměřice) 374
5.  Jiří Kvasník, 6. 12. 2016, 5 let, Czerninská honitba Dymokury, VH (okr. Nymburk) 346
6.  Kamil Šulan, 3. 9. 2016, 6 let, MS Bohuslav, VH (okr. Karlovy Vary) 294
7.  RNDr. Peter Kaššák, Ph.D., 8. 9. 2016, 6 let, PS Daniel Raková Chropov, VH (okr. Skalica, SR) 288
8.  Michal Procingr, 5. 11. 2017, 7 let, Pravice, O (okr. Znojmo) 212
9.  Karel Bříza, 15. 10. 2012, 4 roky, Břevnice, O (okr. Havlíčkův Brod) 196
10. Petr Joo, 2017, 4 roky, Obelisk, O (okr. Břeclav) 186

 

Čtenářské hlasování – sikové – deset nejlepších trofejí

Pořadí Trofej Body
1. Zdeněk Šácha, 30. 12. 2016, 5 let, Hradiště, VH (okr. Karlovy Vary) 576
2. Ing. Josef Bareš, 19. 10. 2012, 12 let, Kladská, VH (okr. Sokolov) 496
3. MUDr. Jan Sychrava, 12. 10. 2017, 5–6 let, HS Bochov Kozlov, VH (okr. Karlovy Vary) 392
4. Jan Klíma, 9. 10. 2012, 8 let, Hradiště, VH (okr. Karlovy Vary) 350
5. Libor Vojč, 12. 11. 2012, 10 let, Hradiště, VH (okr. Karlovy Vary) 270
6. Aleš Houdek, 28. 9. 2018, 4 roky, MS Luhov, VH (okr. Plzeň sever) 232
7. Eduard Lešák, 2003, 4 roky, Karolina Dolina, VH (okr. Tachov) 188
8. Hubert Jirušek, 28. 11. 2018, 6–7 let, Kladská, VH (okr. Sokolov) 159
9. Jozef Kozák, 1. 11. 2017, 7 let, MS Přátelství Staré Sedliště, VH (okr. Tachov) 150
10. Ondřej Čichovský, 10. 1. 2015, 6 let, Mirotický les, VH (okr. Karlovy Vary) 146

PODĚKOVÁNÍ NA ZÁVĚR
Na závěr letošní speciální varianty populární soutěže je třeba poděkovat naší porotě za pečlivé hodnocení trofejí, což byl nelehký úkol. Velký dík zaslouží též partneři soutěže, kteří věnovali ceny pro soutěžící, jejichž trofeje obsadily v každé z kategorií první tři místa.

RARITNÍ DAŇČÍ A SIČÍ TROFEJE NA VÝSTAVĚ NATURA VIVA!
Všechny milovníky raritních trofejí zveme do Lysé nad Labem na výstavu Natura viva 2019 (22.–26. května). Redakce Světa myslivosti se ve spolupráci s výstavištěm pokusí domluvit s lovci vybraných trofejí jejich zapůjčení a vystavení. Pokud se to podaří, budete si moci v Lysé prohlédnout unikátní kolekce raritních daňčích a sičích trofejí!

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.