Přihlásit

Přezimujících netopýrů v kaňonu Labe je od roku 2020 místy až třikrát víc (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Počet přezimujících netopýrů v jeskyních v kaňonu Labe se na vybraných stanovištích od roku 2020 až ztrojnásobil. Potvrdil to dlouholetý zoologický monitoring v Labských pískovcích, o kterém včera ČTK informoval mluvčí správy národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov. Průzkumu se odborníci, dnes pracovníci národního parku, věnují od poloviny 90. let. Z dostupných dat vyplývá, že chráněným druhům netopýrů pomohlo jak vyhlášení národní přírodní rezervace (NPR) Kaňon Labe v roce 2010, tak umístění mříží na čtyři vstupy vybraných jeskyní o dekádu později.

„Klid během zimního spánku je pro netopýry otázkou přežití. Pokud dojde k probuzení netopýra v důsledku vstupu lidí do jeskyně, spotřebuje veškeré zásoby energie a kvůli vysílení uhyne,“ řekl ředitel správy parku Petr Kříž. „Proto je velmi důležité dodržovat pravidla pro návštěvu národní přírodní rezervace, která jsou velmi podobná režimu klidového území v našich národních parcích,“ doplnil ředitel k informacím pro návštěvníky.

Strážci přírody a zoologové monitorují počty zimujících netopýrů v NPR Kaňon Labe ve 14 přirozeně vzniklých jeskyních. V deseti z nich lze konstatovat stabilní až mírně rostoucí počet hibernujících netopýrů. Ve čtyřech jeskyních, které navzdory mimořádně náročnému terénu byly navštěvovány i v zimním období příznivci adrenalinových zážitků, počty kolísaly podle míry rušení zvířat v jednotlivých letech. Změna nastala v roce 2020, kdy správa parku uzavřela vstupy do těchto čtyř jeskyní mřížemi. To, že je nikdo neruší, se nyní projevuje výrazným nárůstem počtu netopýrů, kteří zde na zimu nacházejí bezpečné útočiště. V porovnání s rokem 2020 jsou jejich počty trojnásobné.

Kaňon Labe je z pohledu výskytu netopýřích druhů významnou oblastí ČR. Díky velkému výškovému rozdílu od dna kaňonu k jeho okraji a severojižní orientaci, která z něj činí důležitý migrační koridor, zde mohl být potvrzen výskyt 24 netopýřích druhů. V České republice se vyskytuje 27 druhů těchto létajících savců.

ČTK

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.