Přihlásit

Divočáky mohou střílet i při sklizni (Chomutovský deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Podezřelé úhyny divočáků myslivci v regionu neevidují. Obavy z přenosu nákazy však trvají.

Ústecký kraj
Zabránit šíření afrického moru prasat, který se objevil na Zlínsku, se snaží i myslivci v Ústeckém kraji. Díky nařízení státní veterinární správy teď mohou lovit všechny kategorie prasat bez ohledu na jejich pohlaví a věk.
"Zřejmě se bude lovit hlavně u sklizní plodin, které jsou pro divočáky atraktivní. Patří sem třeba řepka, jejíž sklizeň se očekává každým dnem, nebo kukuřice. Tento způsob lovu, ačkoliv je zákonem o myslivosti zakázán, je velice efektivní a ke snížení stavů černé zvěře vhodný," potvrdil Kamil Plíšek z městského úřadu v Žatci, který má na starosti také správu lesů, myslivosti a rybářství.
Myslivci mohou divoká prasata nově střílet i v odchytových zařízeních. Neplatí už ani dosud zakázaný způsob lovu pomocí zaměřovacích dalekohledů s nočním viděním.

VE ŠPEKU VIR VYDRŽÍ TŘI MĚSÍCE
Na Mostecku zatím masivní odlov divočáků v souvislosti s africkým morem nezaznamenali.
Správa městských lesů Most neeviduje ani žádné podezřelé úhyny.
"Zdejší populace černé zvěře není tak velká," řekl ředitel lesní správy Miroslav Adam. Správa městských lesů Most obhospodařuje celkem 2 853 hektarů lesa v okresech Most a Lovosice. Velká část lesů je v Krušných horách.
Obavy z přenosu nákazy na další území České republiky jsou však podle odborníků na místě.
"Nejde o to, že by to roznesla samotná prasata, ale spíše lidé. Je to virová záležitost. Ve špeku vir vydrží tři měsíce, v kostech dokonce i rok. Lidé by rozhodně neměli jíst maso ze zasažené oblasti a v žádném případě ho kamkoli převážet," radí předseda okresního mysliveckého spolku v Litoměřicích František Hamerle.

CHTĚJÍ MOTIVOVAT
Podle něj je potřeba myslivce k intenzivnějšímu odstřelu motivovat, aby se jim lov vyplatil a neměli s ním spojené pouze náklady.
K tomu přistoupil třeba Myslivecký spolek Diana v Ústí nad Labem. "Kdo odstřelí takzvaného lončáka, tedy rok starého divočáka, může si ho nechat," popsal za spolek David Vaca.
V revíru na Modlansku v teplickém okrese se plánem na aktuální letošní odstřely budou myslivci teprve zabývat.
"Nyní je ještě vysoké obilí na polích, tak počkáme do srpna a nějak to u nás zmapujeme. Pro snížení počtu prasat v naší oblasti chceme už delší dobu něco udělat," podotkl myslivec Pavel Rajčan.

Africký mor U prasat se už několik let vyskytuje v některých zemích bývalého Sovětského svazu, v Pobaltí i v sousedním Polsku, v poslední době také na Ukrajině. Nákazou mohou onemocnět všechny věkové kategorie prasete domácího i divokého. Není však přenosná na člověka ani další živočišné druhy.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.