Přihlásit

V Pyrenejích loni žilo 83 medvědů hnědých, jejich populace se rozrůstá (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Populace medvědů hnědých v Pyrenejích na pomezí Francie a Španělska se úspěšně rozrůstá. Loni jich tam vědci napočítali 83, o rok dříve jich v pohoří žilo jen 76, uvedl Francouzský úřad pro biodiverzitu (OFB).

V 90. letech byl tento druh kriticky ohrožen a v Pyrenejích zbývala jen hrstka jedinců. Ve snaze o obnovení populace tam byli převezeni medvědi hnědí ze Slovinska a ti se začali rozmnožovat. Na jejich stále patrnější přítomnost si ale stěžují chovatelé skotu a ovcí, protože v letních měsících jim medvědi decimují stáda na horských pastvinách.

Odhad počtu medvědů v Pyrenejích je výsledkem spolupráce OFB a několika specializovaných asociací. Odborníci zkoumají nalezené vzorky chlupů, exkrementů a fotografie a videa pořízená pomocí fotopastí. Většina pozorovaných medvědů je na území Francie, několik se jich ale pohybovalo v Andoře a ve španělských regionech Katalánsko, Aragonie a Navarra.

Medvědi v Pyrenejích loni napadli 552 hospodářských zvířat, což byl pokles počtu útoků o sedm procent. Sami pozorovatelé ale přiznávají, že je údaj nejspíš podhodnocený, neboť ne všechny mršiny se najdou dost rychle na to, aby se dalo určit, kdo je zabil.

Mezi biology v souvislosti s medvědy v Pyrenejích panují zásadní obavy kvůli jejich pokrevní příbuznosti. Současná populace je z velké části potomstvem dvou samic, Hellby a Hvaly. Na mužské straně medvědího rodokmenu je to ještě horší, otcem 85 procent medvíďat narozených po roce 1996 je samec Pyros. Biologové tak po úřadech žádají, aby do oblasti přivezly „novou krev“.

ČTK

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.