Přihlásit

V souvislosti s africkým morem prasat chystá Liberecký kraj dotační program (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

V souvislosti s africkým morem prasat připravuje Liberecký kraj nový dotační program. Podpořit chce nákup chladicích zařízení, kde by mohli myslivci skladovat ulovené divočáky do doby, než od veterinární správy dostanou výsledky laboratorního vyšetření. Na výsledky se čeká zhruba týden, řekl včera ČTK krajský radní pro životní prostředí Václav Židek (Piráti). V programu by měly být k dispozici dva miliony korun, v úterý ho ještě musí schválit krajské zastupitelstvo.

Díky dotaci by se mohla zvýšit kapacita, kde bude možné ulovená zvířata uskladnit než bude jasné, zda je kus v pořádku a je možné ho zkonzumovat, nebo v pořádku není a musí být odeslán k likvidaci do asanačního podniku. „Počítáme, že bychom mohli podpořit nákup až 126 chladicích zařízení, pokud o ně uživatelé honiteb budou mít zájem,“ doplnil Židek. Dotace bude podle něj možné poskytnout zpětně na chladicí boxy koupené do konce letošního roku. Maximálně může žadatel získat polovinu vynaložených peněz.

Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, jeho příznaky a průběh jsou však rychlejší. Nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou. Proti nákaze není lék, nakažená prasata se musí utratit. Pro člověka ani psa nákaza nebezpečná není, mohou být ale přenašeči nákazy. První případ moru prasat potvrdili v Libereckém kraji veterináři počátkem prosince loňského roku, od té doby se nákaza prokázala u více než 50 kusů nalezených nebo ulovených divočáků na Liberecku a jednoho kusu na Českolipsku.

V Libereckém kraji jsou v souvislosti s nákazou zavedená dvě uzavřená pásma II, která veterináři vytyčili kolem míst nálezů nakažených zvířat – jedno je na Frýdlantsku a druhé na Českolipsku. Pásma zahrnují dohromady katastry 44 obcí. Obklopuje je nárazníková oblast zvaná uzavřené pásmo I, které zahrnuje 166 katastrálních území a sahá od česko-polské hranice až za Máchovo jezero k Bělé pod Bezdězem a Bakovu nad Jizerou ve Středočeském kraji. V celé oblasti mohou divočáky lovit jen předem proškolení lovci a každý ulovený kus se musí vyšetřit na africký mor.

V takzvaném uzavřeném pásmu I myslivci od začátku roku ulovili 1 042 prasat divokých a dalších 299 v pásmu II. Na zástřelném bylo zatím vyplaceno přes milion korun a dalších 242 000 korun vyplatili na nálezném za bezmála 120 kusů, které myslivci našli v obou pásmech uhynulé nebo je srazila auta. Kvůli zvýšení motivace k lovu se v září sjednotila v pásmu II odměna za ulovené či nalezené divoké prase na 2 000 korunách, původně stát vyplácel zástřelné 1 000 a nálezné 3 000 korun.

ČTK

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.