Přihlásit

Výrobce luků staví v Jeseníku druhou největší "zbrojovku" (Mladá fronta DNES)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Výrobce sportovních a loveckých luků Jaroslav Kejval začal budovat v jesenické průmyslové zóně novou výrobní halu se školicím a testovacím střediskem.
Stávající prostory, které si pronajímá, jsou mu už těsné.

JESENÍK
První luky vyrobil před třinácti lety "na koleně" ve sklepě svého rodinného domu. Nyní se jesenický podnikatel Jaroslav Kejval pouští do stavby nového výrobního závodu na sportovní a lovecké mechanické střelné zbraně jeho vlastní značky. Po dokončení půjde o druhý největší komplex svého druhu v Evropě, který vznikne na zelené louce. Podle Kejvala je o luky, jichž jeho firma vyrobí ročně několik tisíc, zájem zejména v zahraničí.
"Pro nové prostory jsem se rozhodl proto, abych mohl rozvíjet výrobu a aktivity související s konečným výrobkem. V současné hale, kterou si pronajímám, nemůžu uskutečnit nové projekty. Zejména proto, že zde chybí prodejní, výcvikové, testovací a výukové prostory," podotkl.
Díky novému komplexu, který podnikatel začal budovat na ploše bezmála čtyř hektarů jesenické průmyslové zóny Za Podjezdem, získá mimo jiné zmiňované zázemí pro školení zaměstnanců, ale také prodejců. Zároveň bude moci navýšit výrobu, což ovšem v masivním měřítku nechystá.
"To není hlavní smysl investice, protože kvantita jde obvykle na úkor kvality. Pokud bych navyšoval produkci, pak maximálně o dvacet procent," podotkl Kejval s tím, že již nyní vyrábí několik tisíc kusů sportovních a loveckých luků ročně. Přesné číslo jeho firma z obchodních důvodů nezveřejňuje, majitel ovšem uvádí, že je čtvrtým největším výrobcem v oboru.
Investici, která si vyžádá zhruba 5,4 milionu korun, by podnikatel chtěl mít hotovou ve druhé polovině příštího roku.

Začátky s vysavačem a kompresorem z lednice
Do výroby luků se jesenický podnikatel pustil před třinácti lety, a to ve sklepě svého rodinného domu. Své začátky dnes s úsměvem označuje doslova za pionýrské.
"Moje výrobní prostředky byly pouze rašple na dřevo a pilníky. První přímočará pila byla půjčená od strýce, odsávání bylo ve formě starého vysavače a kompresor ze staré lednice. V té době navíc nebyly informace o výrobě těchto luků dostupné jako dnes, proto celá výroba byla v počátcích spíše pokus omyl," vzpomíná Kejval.

Jesenický výrobce koupil legendární americkou značku
Nyní dodává luky firmám, které je prodávají pod svými obchodními značkami, do zhruba 950 specializovaných obchodů po celé Evropě. "Lukostřelba a používání luků v zahraničí je na podstatně vyšší úrovni, než si v Česku obvykle umíme představit," podotkl.
Na trh však uvedl také luky pod svou vlastní značkou Alex Bow. "Značka Alex Bow je v německy mluvících zemích velice známá. Bohužel k výrobním závazkům a současným prostorovým možnostem nejsem schopen tento zájem větších regionálních prodejců zcela naplnit a musím je z kapacitních důvodů odmítat," říká Kejval.
Mimo to se mu však například loni podařilo koupit americkou značku Wing Archery, která ve své době patřila v USA mezi dvě nejprodávanější značky tradičních luků. "Zaujaly mě svojí nadčasovou konstrukcí. Proto jsem se rozhodl tyto luky v České republice vyrábět. Značku už jsme uvedli na evropský trh, mým cílem ale je celou kolekci navrátit zpátky i na ten americký," nastínil Kejval.
Tím však jeho plány nekončí. V současné době rozjíždí například také výrobu závodních profi-luků, při které využívá karbonovou technologii. "Tradiční longbow luky vyrobené ze speciální kombinace uhlíkových vláken, tedy bez pomoci sklolaminátů, zajišťují maximální rychlosti šípů. Přesto vím, že existují ještě další materiálové možnosti k maximální dokonalosti luků. Dalších plánů a myšlenek je v této oblasti stále hodně," doplnil výrobce.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.