Přihlásit

Trichinelózu nelze podceňovat (Zemědělec)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Povinné parazitologické vyšetření na přítomnost drobných červů svalovců Trichinella spp. provedené ve Státním veterinárním ústavu Praha potvrdilo koncem srpna přítomnost svalovce stočeného (Trichinella spiralis) u divokého prasete. Na parazitickou nematodu pozitivní lončák byl odioven v Libereckém kraji, kde byl i v prosinci loňského roku potvrzený zatím poslední případ.

Diagnostikou svalovců rodu Trichinella spp. u domácích a divokých prasat, ale i dalších užitkových a volně žijících zvířat se od roku 2005 zabývá speciální parazitologická laboratoř Státního veterinárního ústavu Praha-Lysola je (SVÚ Praha).
"Z pozitivních nálezů z našich vyšetřování u jednotlivých zvířat prozatím vyplývá, že většina je skutečně soustředěna v severních oblastech republiky, respektive v Libereckém kraji. Cílený monitorig na Liberecku ani jinde v krajích neprovádíme, standardně vyšetřujeme vzorky svaloviny tak, jak nám je naše svozné linky denně přivážejí. Bylo by sice zajímavé prostudovat okolní honitby mysliveckých sdružení, ale lovci nám již dlouhodobě posílají z daných lokalit svalovinu zvířat k vyšetření, což lze do určité míry považovat za jakýsi monitoring," řekl na úvod našeho rozhovoru zástupce vedoucího oddělení parazitologie a patologie Ing. Ivan Pavlásek, DrSc.

Vyšetření ulovených divočáků hradí stát
Vyšetření svaloviny na přítomnost larev Trichinella spp., kromě jezevce lesního, hradí stát, a to v rámci státní zakázky. V metodice kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace, kterou každoročně zpracovávají Ministerstvo zemědělství a Státní veterinární správa ČR, je vyšetření svaloviny divokých prasat pro rok 2017 uvedeno pod kódem EpI 200. Například pod kódem EpG 300 se vyšetřuje svalovina ulovených, uhynulých nebo utracených lišek a psíků mývalovitých. "Lovci jsou o tom informováni a jejich úkolem je vypsat formulář Objednávka k laboratornímu vyšetření vzor číslo sedm. K dispozici je na internetových stránkách Státní veterinární správy České republiky nebo Státního veterinárního ústavu Praha. V ústavu máme k tomu účelu celkem sedm svozných linek. Lovci standardně odevzdávají vzorky do sběrných míst veterinárních inspektorátů v příslušných okresech, výjimečně je zasílají poštou neboje do laboratoře doručí osobně," navázal dále zkušený parazitolog.
Kromě laboratoře v Lysolajích Státní veterinární ústav Praha ještě zajišťuje provoz v pobočce v Hradci Králové a detašovaných laboratořích na jatkách v Českém Brodě a Příbrami. Všechny laboratoře jsou akreditované a provádějí vyšetření v souladu s nařízením Komise (ES č. 2075 z roku 2005) a dalšími novelizovanými nařízeními.
"Pokud jde o samotný postup vyšetření, u domácích prasat se vyšetřují vzorky svaloviny o hmotnosti jednoho gramu, zatímco u všech ostatních zvířat jsou pětigramové. Navážené množství směsných vzorků se v mixéru homogenizují a tráví se v trávicí tekutině z pepsinu, 25% kyseliny chlorovodíkové a vody při teplotě 45 až 48 °C na elektromagnetické míchačce po dobu třiceti minut Potom se vzorek přelije přes kalibrované sítko do dělicí nálevky a půl hodiny se v ní nechá sedimentovat Po odpuštění asi čtyřiceti mililitrů tekutiny do odměrného válce se asi po deseti minutách opatrně odpipetuje supernatant tak, aby v odměrném válci zůstalo jen deset metrů. Toto množství se spolu s dalšími deseti mililitry použitými na vypláchnutí dna válce přelije do Petriho misek, na nichž se pod trichinoskopem sleduje přítomnost larev Trichinella spp. Nejvíce vzorků připadá na období lovu divokých prasat, tedy na podzim v zimě, přesněji řečeno od října do ledna, kdy denně zpracujeme více než sedm set vzorků. Zatím rekordní počet 1452 vzorků jsme vyšetřili 7. 11. 2017. Vedle divočáků samozřejmě vyšetřujeme i vzorky svaloviny domácích prasat, týdně se jedná o šest až osm tisíc vzorků," vyjmenoval zástupce vedoucího oddělení parazitologie a patologie SVÚ Praha.
I minimální riziko by mělo budit obavy
K nakažení člověka dochází nejčastěji nedostatečně tepelně upraveným vepřovým masem a masem divočáků. Hostitelské spektrum je však mnohem bohatší a podle dostupných údajů představuje více než 150 druhů zvířat. V přirozených podmínkách jsou jejich původním rezervoárem u nás masožravci (lišky, jezevci, tchoři, kuny, psi, kočky) a hlodavci. Vedle svalovce stočeného se do rodu Trichinella zahrnuje dalších šest druhů, které jsou rozšířené ve všech klimatických pásmech.
Pravděpodobnost nakažení člověka svalovcem u nás je sice minimální, ale infekceschopné larvy, které vyvolávají onemocnění - trichinelózu, mohou ve zvápenatělé cystě přežívat i několik let.
"Vše záleží pouze na samotných lovcích, které se snažíme vychovávat. Při komunikaci je vždy upozorňujeme na pozitivní případy s tím, aby negativní nálezy nepodceňovali a vzorky ze všech ulovených divokých prasat zaslali k trichinoskopickému vyšetření, které navíc hradí stát. Pokud tomu tak bude, je pravděpodobnost infekce člověka minimální, přesněji řečeno prakticky žádná, protože používaná metoda je velmi citlivá. K tomu je třeba ještě dodat, že výsledek parazitologického vyšetření zasíláme společně s dodacím listem na příslušné veterinární inspektoráty a na e-mailové adresy lovců nebo mysliveckých hospodářů. Od roku 2005 do října 2017 jsme parazita detekovali pouze u šesti divokých prasat. Z tohoto výsledku tedy lze odvodit, že situace je u nás prozatím velmi příznivá. Vzhledem k závažností trichinel pro zdraví člověka však nedoporučuji, aby lovci vyšetření svaloviny podceňovali, případně i odmítali," konstatoval na závěr Ing. Ivan Pavlásek, DrSc.

***
Klíčové informace

Svalovci rodu Trichinella spp. jsou malé nematody s délkou od jednoho do čtyř milimetrů, přičemž samice jsou vždy větší. Zatímco samec po kopulaci hyne, samice se po oplodnění zavrtává do střevní sliznice, odkud jsou vylíhnuté larvy unášeny krevním a lymfatickým řečištěm do svalů. Zde aktivně pronikají do buněk a zapouzdřují se.

Na přítomnost svalovce jsou povinně vyšetřována všechna ulovená divoká prasata i na jatkách porážená prasata a koně.. V roce 2016 bylo vyšetřeno bezmála 164 tisíc divokých prasat, z nichž byly čtyři případy pozitivní. K 9. listopadu 2017 Státní veterinární správa evidovala 157 627 vyšetřených divočáků. K posledním úmrtím na trichinelózu došlo u nás v padesátých letech minulého století.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.