Přihlásit

Stát pozastavil povolení na plošné použití jedu proti hrabošům

Stát dočasně pozastavil povolení pro plošné použití jedu proti hrabošům. Rozhodnutí padlo na dnešním setkání odborníků na ministerstvu zemědělství. Debata má pokračovat v pondělí a mají se jí zúčastnit zástupci ministerstva životního prostředí, zemědělských nevládních organizací, ale například i ornitologů. Na něm by se mělo rozhodnout, jak bude stát s výjimkou pro používání jedu dále nakládat. Proti plošnému šíření jedu byla vytvořena i petice.

Doporučený Zdroj fotografie BirdLife Europe Zdroj fotografie BirdLife Europe

Ministerstvo zemědělství (MZe) dnešní diskusi svolalo po vlně kritiky, v níž ministerstvo životního prostředí a ekologické organizace upozornily na to, že plošná aplikace jedu Stutox II může ohrozit ptáky, divokou zvěř nebo psy a kočky. Ministerstvo zemědělství naopak argumentovalo přemnoženými hraboši a zdravotními problémy, které můžou hlodavci způsobit.
Zemědělský svaz ČR s přerušením výjimky nesouhlasí. Stát zatím zaznamenal žádost o 20 povolení na plošné použití jedu. Žádný zemědělec to ale zatím nevyužil, počítali s plošnou aplikací na konci příštího týdne. Nyní se očekává, že zemědělci počkají na výsledky pondělního jednání.
Podle MZe bude zatím možné aplikovat přípravek pouze do nor. „V tuto chvíli jsem pozastavil povolení plošně rozmístit přípravek Stutox II na nejhůře postižených zemědělských plochách. V mnoha okresech sice výskyt hraboše dosahuje kalamity a zemědělcům reálně hrozí škody ve výši stovek milionů korun, ale budeme hledat pro všechny strany přijatelné řešení, které by situaci zklidnilo,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman.
Ke včerejšímu datu byla také vydána petice s názvem „Petice proti plošnému šíření jedu v krajině“, která varuje před následky tak nebezpečného řešení a apeluje na ministra zemědělství a úředníky MZe, aby dali při rozhodování o řešení kalamitního stavu přednost systematickému řešení, jako je podpora správných zemědělských postupů a přirozených nepřátel hrabošů.
Do čela petičního výboru se postavil profesor a přírodovědec Jakub Hruška, senátor Tomáš Černín a expert na životní prostředí Michal Kučera.
Text petice a petiční arch jsou ke stažení v příloze zprávy.

Podle ČTK, 9. 8. 2019, a Petice proti plošnému šíření jedu v krajině, 8. 8. 2019, redakce

Poslední změna: 9. srpen 2019

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.