Přihlásit

Srnec ušel 600 kilometrů ze Švédska do Norska

Dvě neobvykle dlouhé migrace mladých srnců zdokumentovali biologové pod vedením Frederika Stenbacky ze švédské univerzity zemědělských věd. První srnec urazil přibližně 600 km, druhý, vybavený telemetrických obojkem, ušel 350 km.

Doporučený Zdroj mapy slu.se Zdroj mapy slu.se

První srnec byl označen ještě jako srnče ušní značkou. To bylo v roce 2018 v Nordmalingu jižně od Umeå ve Švédsku. V roce 2019 byl srnec uloven v horách jižně od Namsos v Norsku. Přímá vzdálenost mezi oběma místy je 410 km vzdušnou čarou. Skutečná ujetá vzdálenost se odhaduje na asi 600 km.
Druhý srnec byl letos v dubnu vybaven telemetrickým obojkem východně od Nordmalingu a během měsíce urazil asi 350 km na západ (Trångsviken).
Na stránkách www.eurodeer.org sdílí 39 výzkumných skupin z 18 evropských zemí data získaná telemetrickým sledováním srnců a analyzuje poznatky o migraci této spárkaté zvěře.
Podle slu.se 29. 10. 2019, redakce

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.