Přihlásit

Termovizní zaměřovač Night Pearl Oracle 35

Jednou za čas se přispěvateli do časopisu stane, že ho šéfredaktor pověří napsáním článku o něčem novém, co dosud nebylo středobodem jeho zájmů. Pro moji osobu tím byly termovizní přístroje. Dostal jsem příjemný úkol navštívit moravského výrobce termovizí Night Pearl – firmu Záhoří Trade, s. r. o., vyzkoušet většinu jejích produktů a popsat své zkušenosti. Podrobnější reportáž vyjde v příštím čísle Světa myslivosti, ale již nyní si dovolím prezentovat drobnou ochutnávku v podobě zkušeností s termovizním zaměřovačem Night Pearl Oracle 35, s nímž jsem si toho prozatím za dobu testování užil nejvíce.

POPIS PŘÍSTROJE
Night Pearl Oracle 35 jsem si ze zapůjčených přístrojů určených primárně ke střelbě oblíbil nejvíce – má široké zorné pole, režim PIP (obraz v obraze) a možnost uložení více zbraní i nastřelení na více nábojů a vzdáleností do paměti. Software pojme pět profilů (A–E) a každý má ještě možnost pěti nástřelných vzdáleností. V nové verzi se počítá taktéž s pohotovostním režimem standby, který v případě potřeby umožní okamžitý start přístroje. V klidovém režimu bude přístroj minimálním odběrem energie pouze udržován v pohotovosti, čímž výrazně ušetří jinak poměrně drahé baterie CR123A. Výrobce samozřejmě nabízí i adaptér k připojení powerbanky, což jsem pravidelně využíval na čekaných. Na šoulačkách jsem adaptér s kabelem měnil za kompaktnější baterie. Oracle 35 funguje na dvě třívoltové baterie CR123A, přičemž zajímavostí je, že je můžete vložit jakkoliv (i potmě), ale každou jinak (sériové zapojení). Samozřejmě je možné využít i akumulátory.
Přístroj se ovládá jednoduše joystickem, což je gumové tlačítko, které lze naklápět ve čtyřech směrech, umístěné na levé straně těla. Senzory pocházejí od firmy Ulis z Francie (ASi, poslední generace) a využívají rozlišení 384 × 288 px (17 µm). Senzor je usazen do keramického obalu a testován na rázovou odolnost 1800 G, takže vydrží i dlouhodobé používání na .50 BMG (přibližně 21 000 J; výrobce podrobuje civilní i vojenskou produkci stejně náročným testům). Za pozornost stojí také skutečnost, že OLED displej má výrobcem garantovánu funkčnost do –40 °C, což ocení zejména zimní lovci, kteří znají zamrzání displejů u levnější techniky.
Přístroj jsem nainstaloval a nastřelil na samonabíjecí kulovnici Advanced Armament Corp v ráži .300 AAC Blackout. Pokud se bude čtenářům zdát, že jde o zbraň „ne zcela mysliveckou“, dovoluji si taktéž tímto článkem otevřít nové téma, jemuž se budu věnovat v dalších vydáních Světa myslivosti, a tím je „moderní lovecká puška“.

NA LOVECH S ORACLEM
Několik letních týdnů jsem se věnoval lovu převážně s touto zbraní a přístrojem Oracle 35. Dovolím si stručně popsat jednu povedenou čekanou, kterou jsem absolvoval s kamarádem, jehož testovaný přístroj také zajímal. Na delších čekaných může člověka zlákat „hrát si z nudy“ s menu přístroje. Tentokrát se mi to však vymstilo, neboť vyvoláním menu sice zmizí záměrná osnova, ale obraz je stále přenášen. Najednou vidím, jak mi přes menu vykračuje divočák! Zmateně jsem se rychle snažil dostat z menu (bez paniky by to šlo samozřejmě raz dva) a po praseti jsem nakonec vystřelil, nicméně uspěchaná rána na přibližně 150 m nenašla svůj cíl. Jelikož jsme už stejně chtěli s čekanou končit, šel jsem se pro jistotu podívat na nástřel (snadno rozpoznatelná prašná zatáčka luční cesty). Jak tak prohlížím prach cesty, otočím se zpět k pozorovatelně a vidím stejného divočáka, jak mizí zpět do rákosu kolem místa, které jsem před chvílí opustil! Jednoduše smůla. Když jsem se k pozorovatelně vrátil a opět se ohlédl, po luční cestě – stejnými místy jako předtím divočák – jde liška. Na vzdálenost 150 m, na kterou jsem předtím chybil urostlého lončáka, jsem lišku zasáhl na komoru. Diana mi ten večer uštědřila lekci za nepozornost, ale za vytrvalost mě následně odměnila liškou. Cestou domů jsme s kamarádem zpozorovali na kraji pole divočáka. Kolegu jsem s mojí puškou vysadil a podařilo se mu našoulat a na přibližně 80 m ulovit ještě čtyřicetikilového lončáka.

Mgr. Miloslav Jančík, Zlín
Foto autor

Článek vyšel ve Světě myslivosti č. 9/2019

Poslední změna: 05.12.2019 12:12
(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.