Přihlásit

Fiala navštívil keňské muzeum, kde je vystaven poslední nosorožec severní bílý (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Český premiér Petr Fiala včera odpoledne navštívil Národní muzeum v Nairobi, kde je vystaven Súdán – poslední nosorožec severní bílý. Súdán strávil většinu svého života v Česku a později byl v ČR po úhynu v Keni v roce 2018 také vypreparován. Poslední dvě žijící samice tohoto druhu se nacházejí v keňské rezervaci. O záchranu nosorožce severního se Keňa pokouší ve spolupráci se zoo Dvůr Králové.

Premiér si v muzeu prohlédl nosorožce i další vypreparovaná zvířata, která se vyskytují v Keni. Součástí expozice jsou mimo jiné sloni, hroši, žirafy, zebry nebo rozsáhlá sbírka vypreparovaného ptactva. Kromě toho je v muzeu také k vidění expozice věnovaná Joy Adamsonové, rodačce z Opavy a ochránkyni zvířat, která se proslavila knihami o lvici Else.

Právě česko-keňskou spolupráci na záchraně nosorožce severního předseda české vlády na odpoledním briefingu označil za nejviditelnější rozměr kooperace v ochraně životního prostředí. O spolupráci a možnostech jejího prohloubení také krátce hovořil v projevu při návštěvě muzea.

Nosorožec severní bílý je považován za nejvzácnějšího velkého savce na světě. V letech 1975 až 2009 byl Súdán k vidění v zoo Dvůr Králové. Pak se vrátil do Afriky kvůli rozmnožení, což se ale nezdařilo. Nyní zůstaly již jen dvě samice, Súdánova dcera Najin a vnučka Fatu. Obě žijí v rezervaci zhruba čtyři hodiny jízdy od Nairobi.

Zoologický ředitel zoo Dvůr Králové Jaroslav Hyjánek uvedl, že záchrana nosorožců severních nejprve spočívala ve snaze přimět k rozmnožení zbývající dvě samice, ale ukázalo se, že ze zdravotních důvodů nemohou zabřeznout. Proto se přistoupilo k odběru vajíček pomocí přístrojů patentovaných pro tento účel. Nyní 29 zmrazených embryí nosorožce bílého čeká na náhradní matky. Transfer embrya se testuje na jižních nosorožcích, aby se zjistilo, jak reaguje imunitní systém. Zatím však k tomu nejsou používána vzácná embrya severních nosorožců.

Podle keňského zoologa Bernarda Riskyho Agwandy by se mládě nosorožce severního mohlo narodit zhruba za pět až sedm let. Zoolog v této souvislosti vyzdvihl expertizu českých vědců a uvedl, že v tuto chvíli je podle něj šance na záchranu nosorožce asi 70procentní.

ČTK

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.