Přihlásit

Boj proti bobrům? Bez střelby, jen ničení hrází (denik.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Jižní Morava
Zvíře s roztomilým čenichem a legračními předními zuby. Navíc ve vodě staví důmyslná obydlí a hráze. Tak většina lidí vnímá bobra evropského, který se v posledních dvaceti letech vrací na jižní Moravu. Jenže toto přísně chráněné zvíře je také velký škůdce. A dělá starosti jak zemědělcům, tak vodohospodářům. Způsobuje jim desetimilionové škody.

Zákon přitom zabití bobra zakazuje. I když se přemnoží. "Dělá nám vážné problémy. Kácí stromy podél řek a při stavbě nor provrtává a narušuje hráze. A protože vchod do nory musí mít pod vodou, na potocích s nízkou hladinou si staví z větví a hlíny vlastní hráze a voda pak zaplavuje okolní pole," upozornila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Dodala, že oprava hrází stála už desítky milionů korun.

Pět stromů za týden
Podobnou zkušenost má také správce Lednicko-Valtického areálu Otto Bernard. "Loni u nás bobři napáchali škody za šest milionů korun. Rostliny v parku jsou totiž drahé. A navíc peníze nedokáží nahradit strom, který tady rostl třeba sto let," podotkl. Dodal, že přítomnost zvířete má pro park nulový přínos. "Patří do divoké přírody, kde třeba pomáhá měnit hladinu vody a vytváří stanoviště pro další živočichy," konstatoval.
Hlodavec dělá starosti také zemědělcům. Společnosti ZP Mikulčice zlikvidovali před časem bobři sad se 150 stromy. "Zvládne zničit pět stromů za týden," upozornil šéf společnosti Radovan Mančík.
Ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku zase provrtali hráz Baťova kanálu. Voda kvůli tomu vytekla na osetá pole. "Pod hladinou najednou byly zhruba tři hektary pole s řepkou," posteskl si jeden ze zemědělců Karel Řičica.
Podle mluvčí Povodí Moravy Tomíčkové jsou na jižní Moravě problémy hlavně na Břeclavsku. "Na řece Dyji jsou tři lokality, kde poničili hráze. Hodně jich je na Baťově kanálu u Sudoměřic nebo u Strážnice," uvedla.
Boj proti bobrům je spíš pasivní. Je chráněný a proto ho lidé nesmějí lovit. "Snažíme se rozebírat hráze. Jenže za pár dní stojí znovu. U nových hrází se snažíme problémům s bobry předcházet. Používáme larsenové stěny, které neprokouše. A na některé dáváme pletivo," řekla Tomíčková.
Na Břeclavsku v Lednickém areálu zase natírají stromy, aby tomuto hlodavci nechutnaly. "Nemůžeme ale natřít všech třináct tisíc stromů v parku. Tipujeme, které stromy si vybere," uvedl správce Bernard.

Platí ministerstvo
I na pasivní opatření bylo dřív potřeba povolení krajského úřadu. "Od roku 2011 jsme ale vydali opatření obecné povahy. Takže třeba bourání bobří hráze stačí jen nahlásit," uvedla vedoucí odboru životního prostředí Anna Hubáčková. Dodala, že lidé, kterým bobr způsobí škody, mohou žádat přes krajský úřad ministerstvo životního prostředí o náhradu škody. "Ročně proplácíme šest až deset milionů korun," podotkla.
Zdůraznila, že na odstřel vodního hlodavce lidé musejí mít také povolení od krajského úřadu. "Ještě jsme ale jeho činnost nevyhodnotili tak, abychom lov povolili," upozornila Hubáčková.
Nejasnosti v regulaci bobrů má napravit nová metodika, kterou připravuje ministerstvo životního prostředí. Platit má za několik měsíců.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.