Přihlásit

Ohroženým gorilám v Ugandě přibylo za šest týdnů pět mláďat (ČTK)

  • Kategorie: Zprávy z oboru myslivost

Kampala 3. září (ČTK) - V ugandském národním parku Bwindi se za minulých šest týdnů narodilo ve skupině tamních goril horských pět mláďat. Jde o nevídaný počet, protože za celý loňský rok přibyly jenom tři nové gorilky. O nezvyklé populační explozi informovala ve středu ugandská agentura ochrany přírody (UWA). Gorily horské patří k ohroženým druhům, odhaduje se, že jich je kolem jednoho tisíce.

Podle UWA je letošní rok bezprecedentní, protože od jeho začátku se narodilo sedm mladých, to poslední minulý víkend. Přesný důvod přírůstku ale není jasný, uvedl zpravodajský server BBC.

Pět gorilek, které přibyly v šesti týdnech, náleží k různým rodinám, tvrdí BBC.

Park nyní znovu začíná přijímat turisty, kterým byl vstup kvůli covidu-19 od března zakázán. Návštěvy se obnovují, ale jenom v malých skupinách. Obavy z nákazy vzhledem k velmi podobné DNA lidí a goril jsou velké.

Do chráněných oblastí nyní úřady pouští malé skupiny návštěvníků za přísnějších bezpečnostních opatření. Musejí mít roušky a udržovat větší odstup.

Panovaly také obavy z pytláků, kteří mohli klid na turistických stezkách využít k zabíjení zvířat. V červenci byl jeden z nich odsouzen k jedenáctiletému vězení za zabití vůdce gorilí tlupy Rafikiho v Bwindi. V tamním parku žije asi 400 goril, které náležejí k desítce rodinných skupin. Kromě Ugandy se gorily nacházejí také v Kongu a Rwandě.

Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) původně gorily horské řadil ke kriticky ohroženým druhům, ale díky intenzivní ochraně mohl v roce 2018 jejich status změnit a gorily nyní patří do skupiny ohrožených.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.