Přihlásit

Na letišti v Johannesburgu zabavili celníci 340 kilo lvích kostí (ČTK)

  • Kategorie: Zprávy z oboru myslivost

Johannesburg 4. října (ČTK) - Celníci v Johannesburgu zabavili přes 340 kilogramů lvích kostí. Policie v souvislosti s nálezem zadržela tři cizince, z nichž dva už ale propustila. S odkazem na sdělení jihoafrického ministra životního prostředí o tom informovala agentura AFP. Podle úřadů muži náklad špatně přihlásili k proclení a proto jim byl zabaven. Kosti zřejmě mířily do Asie, kde jde o velmi žádané zboží, využívané v tradiční medicíně a k výrobě šperků.

Celníci kosti nalezli ve 12 krabicích zabalené v hliníkové fólii. Obchod s částmi těl lvů žijících ve volné přírodě zakazují mezinárodní úmluvy, lze však prodávat kosti lvů žijících v zajetí. K tomu je však zapotřebí speciální povolení.

Skupina zákonodárců jihoafrického parlamentu loni v listopadu vyzvala vládu k tomu, aby upravila pravidla pro vývoz lvích kostí ze země. O jeho úplný zákaz dlouhodobě usiluje britská Ekologická vyšetřovací agentura (EIA), která upozorňuje, že možnost kosti vyvážet a prodávat podporuje pytláctví. Někteří překupníci přitom lví kosti vydávají za kosti tygří, které jsou žádané v Číně, kde jejich dovoz a prodej místní vláda zakázala.

V JAR žije asi 11.000 lvů, z nichž 3.000 žije volně v národních parcích, ve kterých je zakázán jejich lov.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.