Přihlásit

Jelení farma na Náchodsku kvůli suchu zredukuje počet zvěře (ČTK)

  • Kategorie: Zprávy z oboru myslivost

Slavětín nad Metují (Náchodsko) 11. listopadu - Dlouhotrvající sucho se negativně promítlo také do chovu jelenů. ČTK to řekl zakladatel jelení farmy v obci Slavětín nad Metují na Náchodsku Václav Dašek. Jelení farmu provozuje s rodinou od roku 1993 a kvůli suchu budou muset snížit stav zvěře více, než by si přáli.

"Je mi skoro 70 let a takové sucho nepamatuji, a to dělám v zemědělství celý život. Je to tady jak step. Sucho se do chovu jelenů promítlo hodně, pastvina je spasená, a to na ní mají být celou zimu. Jeleni vždycky ještě spásli porost, co zůstal do zimy, a to letos není," řekl ČTK Dašek.

Na 38 hektarech chovají zhruba 250 jelenů. "Sice zásobu krmiva máme o něco větší než obvykle, ale nevíme, co nás (v zimě) čeká. Nutí nás to zabíjet ve větší míře než obvykle, zřejmě budeme muset stav (jelenů) upravit," řekl ČTK farmář. Poprvé za dobu fungování farmy shání odbyt pro maso.

Farma ve Slavětíně nad Metují zabijí 60 až 70 kusů jelenů ročně. Když je doba honů, zájem zákazníků klesá. "Když se střílí v přírodě, tak zájem je pochopitelně nižší. Máme ale tu výhodu, že zabíjet jeleny můžeme celý rok," řekl ČTK Dašek.

Chovat jeleny není podle Daška v Česku vůbec snadné. Chovatelé jelenů totiž prý nemají rovnocenné podmínky jako chovatelé ostatních hospodářských zvířat a dosáhnou jen na základní dotace. "Například nemáme nárok na dotaci Údržba trvalých travních porostů pastvou přežvýkavců, ačkoli jelen je přežvýkavec. A to je pouze jedna věc. Jelen se také nepočítá za dobytčí jednotku. Když teď řešíme sucho, tak nemáme nárok na kompenzaci za sucho - jakoby jeleni tady nežili! Kráva, kůň suchem může trpět a jelen ne," rozčiluje se Dašek.

V roce 2009 získala jelení farma ve Slavětíně nad Metují ocenění Asociací soukromého zemědělství jako Farma roku. Povolení k chovu jelenů získal Václav Dašek v roce 1993, když hledal využití pro okolní zatravněné pozemky. Postupně se počet chovaných jelenů rozrostl z 13 na současných více než 200 kusů. Základním zdrojem obživy rodiny je ale rostlinná výroba.

Tomáš Kučera

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.