Přihlásit

Belgie kvůli výskytu prasečího moru porazí tisíce zvířat (ČTK)

  • Kategorie: Zprávy z oboru myslivost

Brusel 24. září - Belgie kvůli výskytu prasečího moru preventivně porazí na jihu země tisíce zdravých zvířat, aby zabránila šíření nemoci. Oznámila to dnes belgická média, podle kterých ministr zemědělství již uvědomil příslušný úřad a patřičný výnos má být podepsán zhruba do tří dnů. Rozhodnutí vítá Evropská komise.

Prasečí mor byl na jihu země zjištěn před deseti dny u divokých prasat. Zatím byl potvrzen u devíti divočáků. Belgické úřady s cílem zabránit šíření onemocnění zřídily vyloučené pásmo o rozloze 630 čtverečních kilometrů. V této oblasti bude nyní poraženo až 4000 zvířat. Zemědělci budou odškodněni, zemědělský svaz však rozhodnutí ostře kritizuje. Ministr zemědělství Denis Ducarme uvedl, že je třeba jednat, protože nemoc ohrožuje odvětví s příjmy 1,5 miliardy eur (38,4 miliardy Kč) ročně, které zaměstnává kolem 15.000 lidí, napsala agentura DPA.

"Belgické úřady se vydaly správným směrem," řekla novinářům mluvčí EK Anca Paduraruová. Podle EK bude boj s prasečím morem prioritou EU, protože ohrožuje ekonomiku kontinentu.

Deset zemí mimo EU již zakázalo dovoz belgického vepřového. Pro zemi je však důležitější vnitřní trh EU. Podle Českého statistického úřadu byla Belgie za uplynulý rok do července čtvrtým největším dovozcem vepřového do ČR.

Africký mor prasat je smrtelnou nemocí, která ale není přenosná na jiné druhy zvířat ani na člověka. Na nemoc neexistuje protilátka, nastoupit proto musejí klasické metody potírání nákazy, jako je vytyčování nepřístupných oblastí, vybíjení nakažených chovů a cílený lov divokých prasat.

V Evropě byly prasečím morem zatím zasaženy země na východě, včetně České republiky, a Rusko. V České republice se africký mor prasat objevil poprvé loni v červnu na okraji Zlína a dosud zde veterináři potvrdili onemocnění u více než 200 divokých prasat. Od letošního dubna se zde však žádný nový případ neobjevil.

Do konce srpna bylo v Evropě nahlášeno 4800 případů nákazy divoce žijících prasat a jedinců žijících v domácích chovech. To představuje nárůst o 700 případů v porovnání s celým předchozím rokem.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.