Přihlásit

Krahujec si zaletěl na nákup (Aha!)

  • Kategorie: Zprávy z oboru myslivost

* Pozdvižení v klatovském hobbymarketu

* Odchytávali tam samici dravce

KLATOVY – To tam ještě neměli! Na hobbymarket v Klatovech "zaútočila" samice krahujce. Držela se pod stropem a nechtěla se nechat chytit. Pomoci nakonec musel zvířecí záchranář Karel Makoň.

Samička krahujce obecného si asi zaletěla o víkendu nakoupit. Nejenže si nic nevybrala, ale ještě ani netrefila ven. Dravec létal po obchodě jakoby vyskočil z hororu Hitchcocka Ptáci.

Šup do sítě

„Zmateně létala ve skladu. Nejdříve se ji zaměstnanci obchodu snažili vyhnat dveřmi. Jenže u tohoto druhu dravce se to málokdy povede, je to totiž takový rapl,“ řekl Makoň. Nezbývalo tak nic jiného než ptáka odchytit do sítě. „Vysokozdvižným vozíkem mě dostali nahoru pod střechu. Mezi regály jsem natáhl speciální ornitologickou síť. Ta má rozměr 12 x 3 metry,“ popisoval Makoň.

Jeden pokus

Pak se ztlumila světla a šlo se na věc. „Nahnal jsem ho do sítě, kde uvízl, a já ho chytil. Kdyby se mi to nepovedlo na první pokus, bylo by to špatné. Krahujec je pěkně chytrý, podruhé by do sítě nevletěl. Musel bych ji několikrát přemísťovat a pracně ho nahánět,“ dodal Makoň. Ten pak dravce okroužkoval a na parkovišti před hobbymarketem ho vypustil zpět do přírody.

Dravcům se zřejmě v halách líbí

Chytání dravců ve skladech, výrobních halách i hypermarketech je teď poměrně časté. „Nedávno jsme dravce, také krahujce, chytali v průmyslové hale v Blížejově na Domažlicku. Tam mají pod stropem hnízda jiřičky, on vletěl za snadnou kořistí dovnitř, cestu ven už ale nenašel,“ řekl Makoň. Dvě sovy pálené pak odchytával také v halách v Boru a Stříbře na Tachovsku.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.