Udílení cen zahájilo výstavu Czech Nature Photo, zvítězil Bambousek (ČTK)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Předáním cen včera na Pražském hradě začala výstava Czech Nature Photo: Nejlepší fotografie přírody. Hlavní cenu porota udělila fotografovi divoké přírody Petru Bambouskovi z Příbrami za snímek nazvaný Evolution, na němž medvěd malajský odpočívá mezi odpadky. Ocenění se udělovala v celkem 13 kategoriích. Výstava 10. ročníku představuje výběr asi 200 snímků živé přírody z celého světa, které loni pořídili čeští a slovenští autoři. Celkem jich do soutěže přihlásili 2020. Výstava v Tereziánském křídle hradního Starého královského paláce potrvá do 13. září.
Na výstavě je k vidění příroda napříč kontinenty i ročními obdobími. Snímky zvířat, krajin i dokumentární série zahrnují makro záběry hmyzu i fotografie světa pod vodou. Fotili nejen dospělí, byly i juniorské kategorie.
Bambousek se snímkem Evolution zvítězil také v kategorii městské divočiny, Urban Wildlife. Hlavní vítěz dostal novou trofej ze skla. Její vzhled inspirovaný záchranou mořských korálů navrhl designér Jakub Maglay, vyrobila ji společnost Lasvit.
V nové kategorii Kreativní vize uspěl snímek Jiřího Hřebíčka Stín nad hlavou. Letos druhou novou cenu, zaměřenou na ochranu vody získal Martin Pelánek za snímek Hlubina.
Porota mezi jinými udělila speciální cenu Urban Wildlife - Příroda v Praze ornitologovi Tomáši Grimovi za jeho práci Letecký provoz nad Prahou a další mimořádnou cenu mladému fotografovi života v přírodě Arthuru Čechovi v kategorii středoškoláků.
Ředitelka Czech Photo Veronika Souralová vyjádřila obdiv všem fotografkám a fotografům, kteří vyrážejí do krajiny, lesů, hor, k vodě, aby zachytili jedinečnost přírody. „Díky jejich talentu a vytrvalosti vzniká výstava, která nepřináší jen silný estetický zážitek, ale také hlubší porozumění světu kolem nás,“ řekla.
Akci podpořila první dáma Eva Pavlová. Hrad k výstavě také připravil tematický doprovodný program. „Nabídneme procházku v Jelením příkopu s fotografem divoké přírody a ornitologem, který mapoval zdejší ptactvo,“ uvedla kulturní a programová ředitelka Pražského hradu Veronika Wolf. Nedávný biologický průzkum v areálu Hradu zjistil dosud neznámého roztoče, více než 40 druhů ptáků, 220 druhů hmyzu a 700 druhů rostlin, některé vzácné a ohrožené. Wolf vyzvala fotografy přírody, aby se věnovali také Hradu.
ČTK