Přihlásit

U České Kamenice srazilo auto vlčici, odborníci provedou pitvu

U České Kamenice na Děčínsku srazilo auto vlčici. Nalezena byla v úterý ráno u silnice. Kvůli podezření na prašivinu provedou odborníci pitvu zvířete a genetickou analýzu. Prašivina se u některých vlků objevila v sousedním Sasku. ČTK o tom dnes informovala Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Prašivina je z vlků přenosná na člověka.

Zdroj fotografie ochranaprirody.cz Zdroj fotografie ochranaprirody.cz

Samice byla přejetá na rozhraní dvou stálých výskytů vlků mezi národním parkem České Švýcarsko a chráněnou krajinnou oblastí Lužické hory.
Zvíře skončilo na Státním veterinárním ústavu v Praze, kde ve spolupráci s vědci z České zemědělské univerzity bude provedena pitva. Zdrojem nákazy prašivinou mohou být podle Aleše Vorla z univerzity lišky či kopytníci, kteří tímto onemocněním běžně trpí. „Vlci, u kterých se tato nemoc projevila, nevykazovali změny v chování vůči lidem. Onemocnění nemusí nutně znamenat smrt nakažených zvířat, mnohdy se z něj sama dostanou,“ uvedl Vorel.
Vlci s prašivinou se podle odborníků pohybují během dne méně než zdraví jedinci. „Přítomnost tohoto parazita je i v našich středoevropských podmínkách běžná, například u našich lišek se vyskytuje u 10–20 procent zvířat. Stejně tomu může být u vlků,“ uvedl Vorel. Prašivina je v přírodě běžné onemocnění psovitých šelem.
Podle ČTK a ochranaprirody.cz, 20. 2. 2019

Zdroj fotografie ochranaprirody.cz

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.